Yüksek Tansiyonda Yaşam Tarzı Değişiklikleri ve İlaçsız Tedavi


Kan Basıncı seviyesi yüksek – normal olan ve ilaç tedavisi uygulanması gereken kişileri de kapsamak üzere bütün hastalarda, uygun koşullar oluştuğunda, hayat tarzı ile ilgili tedbirler alınması şarttır. Bunun amacı kan basıncını düşürmek, diğer risk faktörlerini ve klinik durumları kontrol altına almak ve daha sonra kullanılması gerekebilecek antihipertansif ilaç sayısını ve dozunu azaltmaktır.

Kan basıncını yani tansiyonu veya kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini düşüreceği kabul edilen, tüm kişilerde uygulanması gereken hayat tarzı ile ilgili tedbirler şu şekilde sıralanmaktadır;

Sigara kullanmamak, kullanılıyorsa terketmek, vücut ağırlığını normal sayılan ölçüler içinde tutmak, varsa fazla kilolarını vermek, alkol ve yan ürünlerinin alımını en düşük düzeyde tutmak, durağan bir yaşam tarzını benimsemeyerek fiziksel aktiviteleri arttırmak, fazla tuz tüketimini sınırlamak, beslenme tercihlerinde daha fazla meyve ve sebzeye yer vererek yağ alımını azaltmak, alınan yağların doymamış olmasına özen göstermek.

Tüm bireylerde olduğu gibi yüksek tansiyon sorunu yaşayan her kişiye sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılması için bilgilendirme yapmak her zaman önerilen bir davranıştır. Risk düzeyi düşük hastalarda ilaç tedavisine geçilmeden önce yaşam tarzı ile ilgili değişikliklerin yapılması yarar sağlayacaktır. Ancak ilaç kullanımını gerektiren durumlarda sadece hayat tarzı değişiklikleri ile sınırlanmak ve ilaç kullanımını geciktirmek doğru bir davranış değildir.

Yorum Yaz