Yenidoğan Bebek Yıkama

Bildiğimiz gibi bebeklerin doğumundan itibaren çok özverili ve dikkatli olunması gereken bir dönem ebeveynleri beklemektedir. Kısa zaman içerisinde bebek bakımı ile ilgili eğitim ve bilgi kaynakları fazlası ile artsa da bu kaynakların ne kadar değişik olduğu da bir o kadar önemlidir.
 
Bebek yıkama konusu, ebeveynlerin en çok dikkat etmeleri gereken hususlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bebek yıkamada ilk deneyim, ilk tecrübe bebeğinizle yaşayacağınız en özel anlardan biri olacaktır.
 


 

Yenidoğan bebek yıkama konusunda çok hassas ve dikkatli davranmak gerekir. İşte bu noktada son derece dikkatli olunması gerekiyor diyebiliriz. Yeni doğan bebekleri özellikle kış döneminde sağlık ve hijyen açısından haftada 3 kez yıkamak son derece verimli olacaktır. Bebeğiniz doğar doğmaz yıkamaya çalışmak, son derece yanlış bir davranış olacağından dolayı gerçek anlamda biraz zamanın geçmesini beklemeniz daha verimli olacaktır. Öncelikle bebeğin yıkanacağı odanın sıcaklığı son derece önemlidir. Önerilen oda sıcaklığı 24 – 25 C civarında olmalıdır. Bebeğin yıkanması gereken suyun sıcaklığı da 37 – 38 C olmalıdır ki temizlik ve sağlık açısından gerekli ortamlar oluşsun. Bebeği yıkarken kullanacağınız şampuan, kesinlikle ama kesinlikle bebekler için özellikle üretilen şampuanlardan olmalı ve gözü yakmamalı. Vücut bezleri yumuşak ve ipeksi olmalı ki bebeğinizin vücudunu zararlara karşı koruyun. Bebeğinizi yıkarken ters ve sert hareketler yapmamaya dikkat ediniz.

 
Yumuşak bir leğen içinde verilen sıcaklıktaki su ile düzenli ve sağlıklı bir şekilde bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Evinizin hijyen durumuna göre bebeklerinizi hergün yıkayabilirsiniz ancak bu durum uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Yenidoğan bebek yıkama hususunda özellikle dikkat etmeniz gereken konulara değinmiş bulunmaktayız. Bebeğiniz yeni doğduğundan dolayı bu konuya özellikle hassasiyet göstermeniz çok daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyoruz.

Yorum Yaz