YENİDOĞAN BEBEĞİN BANYOSU


Yenidoğan bebek terleyemediği için her gün banyo yaptırılmasına gerek yoktur. Yaz döneminde hava sıcak ve nemli olduğu için her gün banyo yaptırılabilir. Ancak kış döneminde haftada 2-3 kez banyo yaptırılması yeterlidir.

Bebek doğar doğmaz yıkanmaya çalışılmamalıdır. Ancak bebek doğduğunda derileri kanlı ve bebeğin dışkısı ile bulaşmış ise, bu bebekler silinerek temizlenmelidir. Eve çıkan bebek, eğer evin şartları uygunsa her gün yıkanabilir. Ancak bu yıkama işlemleri enfeksiyon riskinden dolayı bebeğin göbeği düştükten sonra yapılması daha uygun olur. Evde yıkama bebek için uygun bir küvetle yine bebeği sabunlu bezle silme şeklinde yapılmalıdır.

Bebek hiçbir zaman banyoda yalnız bırakılmaz, çok az suda bile bebek boğulabilir. Oturabilse dahi bebeğin sırtı tutularak destek olunmalıdır. Bebeği yıkamak için bileğin iç kısmı ile suyun sıcaklığı kontrol edilmelidir. Oda sıcaklığı 24-25C, banyo suyu ise 37-38C olmalıdır.

Bebek yıkanmaya başlanmadan önce havlu, giysileri, alt bezi ve banyoda kullanılacak sabun gibi malzemeler hazırlanmalıdır.

Bebeğe banyo yaptırmadan önce mikroorganizmaların yayılmasını önlemek ve bebeğin güvenliğini sağlamak için eller yıkanır. Banyo sırasında bebeği en temiz alandan, kirli alanlara doğru yıkamaları önerilir. Öncelikle gözler, yüz, göz, kol ve bacaklar ve son olarakta üreme ve boşaltma organlarının çevresi yıkanır. İşlem süresince bebekle konuşma ya da şarkı söyleme, onun bu deneyimden hoşlanmasına yardım eder. Bebek sudan hoşlanmayı öğrenince su oynamasına fırsat verilmelidir.

Yorum Yaz