YAŞLILIKTA ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR

Yaşlılarda hastalıklar sık görülmekle birlikte, hastalıklar ilerleyen yaşın doğal ve kaçınılmaz sonucu değildir. Yani yaşlılıkta sağlık sorunlarında yaş tek belirleyici değildir. 65 yaş ve üzeri kişilerin çoğunda bir veya daha fazla hastalık bir arada bulunmaktadır. Bu yüzden hastanede daha uzun zaman bakım gören kişileri ileri yaşlardaki bireyler oluşturmaktadır.

Yaşlılarda tam olarak tek bir organ sistemi ya da rahatsızlığa bağlı olmayan sorunlara rastlanabilir. Baş ağrıları, iştah yokluğu, baş dönmesi, halsizleşme, nefes alma güçlüğü, seste kısılma ve öksürük, göğüs ağrısı, kitle varlığı, ishal ya da kabız olma, idrarla ilgili sorunlar ve kanamalar iyi değerlendirilmelidir. Belirtiler yaşlılıktandır diye geçiştirilmemeli, doktorun kontrolüne bırakılmalıdır. Belirtiler önemli rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir.

Yaşlıda birdenbire ortaya çıkan başağrıları beyinde tümör bulunmasına ya da başta bulunan damarlarda iltihaplı hastalığa işaret ediyor olabilir. Omurlarda kıkırdağın hasarı ve kireçlenme de baş ağrısına sebep olabilen durumlardır.

Yaşlı kişilerde gelişen halsizlik kalp krizi riski, beyin damarı rahatsızlıkları ya da iltihabi bir hastalığı düşündürmektedir. Yaşlı devamlı yorgun ve halsiz hissediyorsa kalp, akciğer, tiroid rahatsızlıkları ve bunlar için kullanılan ilaçların yan etkileri olma ihtimalleri değerlendirilmelidir.

Yaşlılarda psikolojik problemler, karaciğer, sindirim sistemi hastalıkları, duyu organlarında kayıp başlaması iştahsızlığa neden olabilir.

Boyun damarlarındaki sorunlar, beyin kanlanması, beyincik ve beyin sapı sorunları ile kan basıncının düşmesi sonucu yaşlı kişilerde baş dönmesi görülür.

Yaşlıların beslenme düzenlerinde yaptıkları değişiklikler, lifli gıda tüketiminin azalması ve hareketsiz yaşam tarzı kabızlığa neden olmaktadır.

Göğüs ağrısı pek çok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Ayrıca yaşlı insanlarda görülen bayılmalar da butlaka bir sorunun habercisidir.

Yaşlıların en sık karşılaştığı rahatsızlıklar, eklem ve kemikler, duyu organları, kalp damar sistemi ile ilgilidir.

Yorum Yaz