Yaşlılıkta Enerji ve Besin Öğeleri Gereksinimi -III-

Yaşlılarda susama hissi azalmaktadır. Bu nedenle yeterli sıvı tüketimi olmaz. Bu durum böbreklerin idrar üretme yeteneğini kısıtlar, ilaç kullanımının da etkisi ile sık idrara çıkılıp, az tüketimle vucutta su tutulmaz ve vucudun sıvı dengesi bozulur. Yaşlılarda önerilen günlük su tüketimi 8-10 bardaktır. Susama hissedilmese bile yaşlılar bu miktarı tüketmelidir. Tüketim böbrekleri sağlıklı tutar, kabızlığı önler. Yeterli miktarda sıvı alınması sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Yaşlılar sıvı tüketiminde artan alkol tüketimine yoğunlaşabilirler. Yaşlılığın getirdiği ağrıları hafifletmek, uyku sorunları ile daha kolay mücadele etmek, sıkıntılarını gidermek için su tüketimi yerine alkole yönelebilirler.

Yaşlıların besin tüketimlerinde, kronik hastalıklarının izin verdiği ölçüde denge kurulmalı ve tüm besin gruplarından tüketim yapılmalıdır.

Yaşlılarda doğru ve dengeli beslenmek kadar, fiziksel etkinlikte bulunmak önem taşır. Fiziksel etkinlikler, azalan enerji ihtiyacının fazlası kalori alımını düzene sokar, kemik yapısını sağlıklı tutar, kalp, solunum sistemi sağlığının düzenli olarak devamını sağlar. Aktiviteler tansiyon, kolesterol ve şeker seviyelerini düzenler. Bu değerlerin yükselmesinin neden olduğu hastalıkları önler.

Aktif bir hayat tarzı yaşlı kişide sindirim sistemi, sinir sistemini de desteklemektedir. Yeterli fiziksel aktivitede bulunan yaşlıların duygu durumları da etkinlikleri ölçüsünde iyileşecektir.

Yorum Yaz