Yaşlılıkta Enerji ve Besin Öğeleri Gereksinimi -II-

Yaşlıların fiziksel etkinliklerinde azalma olmasıyla, kemiklerinden kalsiyum çekilir, aynı zamanda iştah da azaldığından yine kalsiyumlu gıdaların tüketilmesi azalır. Yaşlıların bazılarında sütü sindirmekte sorun oluşur. Böylece kalsiyum eksikliği yaşanır. sindirim sorunu olan yaşlıların sütü az miktarlarda fakat daha sık aralıklarla içmesi, laktozu giderilmiş süt kullanmaları, süt yerine yoğurt, peynir gibi süt ürünleri tüketmeleri önerilmektedir. Ayrıca yumuşak olmayan sularda da bol miktarda kalsiyum bulunur. Yaşlılarda eksikliği duyulan bir diğer madde de D vitaminidir. D vitamini eksikliği kalsiyumun emilimini de azaltacağından kısır bir döngüye girilir. Bunun için yaşlılar mümkün olduğunca güneş ışığından faydalanmalı, doktor tavsiyesine göre D vitamini takviyesi yapılmalıdır.

Yaşlılarda yine eksikliği görülen bir madde demirdir. Yaşlanma ile mide asit salgısı azaldığından demir emilimi kısıtlı miktarlarda olur, ayrıca hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar da demir yetersizliğine neden olur. Demir en çok kırmızı ette, yumurta, pekmez, kuru meyvelerde, sebzeler, baklagil, fındık, fıstık gibi tohumlarda bulunur. C vitamini demir emilimini arttıran bir vitamin olduğundan yaşlıların beslenmelerinde C vitaminine de yer vermeleri gerekmektedir.

Yaşlılarda çinkonun tüketimi de vucutta kullanılması da gençlere oranla düşüktür. Çinko bağışıklık sistemini koruyarak, hücrelerin onarılmasına yardımcı olan bir mineraldir. Çinkonun gerektiği gibi tüketilmesi ile bağışıklık sistemi güçlenecek ve başta kanser gibi bir çok hastalığa karşı direnç sağlanacaktır. Antioksidanlar olarak bilinen ve serbest radaikalleri kırarak vücut için zararlı olmaktan kurtaran E,C ve A vitaminleri, selenyum, magnezyum mineralleri de yaşlılar için gereklidir.

Zihinsel aktiviteleri ile ilgili sorun yaşayan yaşlılarda folatın eksik olduğu gözlemlenmektedir. Folat eksikliği anemiye de yol açar. Folat eksikliği kalp- damar hastalıklarına neden olur. Folat en çok yeşil yapraklar, meyveler, kuru bakliyat, tahıl ürünlerinde bulunur. Folat eksikliği ve yaşlanma beraberinde B12 eksikliğini getirdiğinden yaşlılarda kansızlık zihinsel faaliyetlerde bozulmalar ve sinir harabiyetleri görülmektedir.

Yorum Yaz