Yaşlılıkta Enerji ve Besin Öğeleri Gereksinimi -I-

Yaşlılıkta bireylerin, gençlerin tükettiği besin öğelerine biraz farklı miktarlarda gereksinmeleri vardır. Sağlık sorunlarının varlığı, ilaç alımı, besin öğelerinin yeterli tüketimini etkileyebilmektedir. Yaşlılıkta birkaç besin öğesine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar; protein, kalsiyum, D vitamini, C vitamini, demir, A vitamini, folik asit, B12 vitamini, çinko ve sudur. Posadan zengin besinlerin yeterli tüketilmesi sindirime yardımcı olacak ve kabızlık gibi sorunları önleyecektir.

Yaşlılıkta vücut yağ dokusunda artma, yağsız vücut kütlesi veya kas yoğunluğunda azalma görülür. Kas hücre metabolizması ve vücut proteinleri azalır. Buna bağlı olarak, bazal metabolizma hızı dolayısıyla enerji gereksinmesi azalır. Elli yaşından sonra, bazal metabolizma hızının her on yılda %5 azaldığı düşünülmektedir. Yine fiziksel aktivite ve iş yapma kapasitesindeki azalma enerji gereksinmesinin de azalmasına neden olur. Yaşla birlikte oluşan şişmanlık, kalp-damar hastalıkları, kas-iskelet hastalıkları, kemik incelikleri de fiziksel aktiviteyi azaltır. Enerji ihtiyacı kişinin yaşına ve fiziki aktivitesine göre değişmektedir, ancak ortalama 1600 kalori alınması gerekmektedir.

Yaşlılarda enerji gerekliliğinin büyük kısmı karbohidratlarla sağlanmalıdır. Toplam besinin yüzde 50’si karbonhidrat olmalıdır. Şeker içeren yiyecekler değil, kompleks karbonhidratlar önerilmektedir. Bunlar tahıllar, kuru baklagiller ve patates benzerleridir.

Yaşlılarda dokuların korunması ve bağışıklıksistemi için protein gereksinimi vardır. Ayrıca proteinler yaşlının zihinsel yapısı için de gereklidir. Toplam besin alımının yüzde 20’sine yakın bir kısmı proteinle sağlanmalıdır. Proteinin tüketim miktarı kadar kalitesi de önemli bir kriterdir. Kaliteli protein alınması gerekmektedir. Yaşlılıkta proteini çiğnemekte sıkıntı, protein içeren besinlerin fiyatlarının yüksek oluşu tüketimi etkileyen faktörlerdir.

Yaşlı kişilerde yağ tüketimi toplam tüketimin yüzde 20-30’unu aşmamalıdır. Kolesterol içeren besinlerden kaçınılmalı ve 300 miligramı aşan kolesterol girişine izin verilmemelidir. Eğer kişide kalp-damar, kolesterol hastalıkları varsa bu sınır 200 miligramda tutulmalıdır.

Yaşlanma sürdükçe kemik yoğunluğu azalmaya başlar. Menapozdan sonra özellikle östrojen yetmezliği nedeni ile yoğunluk iyice azalarak, kemiklerde zayıflık ve kırıklar artmaktadır. Bu yüzden kalsiyum tüketimi de yaşlılar için önemlidir.

Yorum Yaz