Yaşlılar İçin Menü Düzenleme

Yaşlı bireylerde beslenme durumuna tesiri olacak fizyolojik, fiziksel ve psikolojik değişimler oluşmaktadır. Yaşlılık döneminde sağlıklı bir beslenme ve yaşam biçimi ile sağlık sorunlarının azalabileceği ve yaşam kalitesinin artacağı bilinmektedir. Dolayısıyla yaşlıların beslenmelerinin planlanmasında temel amaç; yaşlıların daha enerjik, canlı, özgür bir hayat sürdürmelerini kolaylaştırmaktır. Çoğu yaşlı, çocukluktan alıştığı besin alım biçimini sürdürmektedir. Bu durum; besin seçimi, hazırlanması, pişirilmesi ve öğün düzenini de kapsamaktadır. Besin alım düzeyi; alerji, besin duyarlılığı, uyum yeteneğinin azalması ve sosyal faktörlerden etkilenmektedir.

Yaşlılıkta alkol ve sigara kullanımının karaciğer hastalıkları, bunama, zihin bulanıklığı, uyuşukluk, myopati ve depresyon gibi durumları artırmanın yanı sıra yaşlıların besin alım düzeylerinin azalmasına neden olarak yetersiz ve dengesiz beslenmeye yol açtığı bilinmektedir.

Yaşın ilerlemesi alışılagelmiş besinler ve yemeklerle ilgili daha önce edinilmiş izlenimler, yaşlının besin seçiminde ve yemeklerin hazırlanış biçiminde etkili olmaktadır.

Besinler, içerdikleri besin öğeleri açısından farklıdırlar. Vücudun ihtiyacı olan besin türlerinin çeşit ve miktar olarak yeterli ölçüde sağlanabilmesi için değişik türde besinler tüketilmelidir.

Bir besin diğer besinle aynı grupta yer alsa bile içeriği bir diğerinin aynısı olmadığından 4 ana besin grubunun çeşitliliği gibi, bu grupların da kendi aralarında çeşitliliği sağlanmalıdır.

Yorum Yaz