Yara İyileşmesini Etkileyen Fizyolojik Faktörler

Bir vucudun özellikleri yaraların iyileşmesini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir.

Yara dudaklarının bir araya getirilmesi için aşırı kuvvet sarf ediliyorsa yara geriliminden bahsedilir. Cildin hareketli olduğu bölgelerdeki yaralar ve ciltte doku kaybının yoğun olduğu yaralarda buna eğilim özellikle fazladır. Bu mekanik gerilme ile dokuda kan akımı duracak, sıkı dikişlerden dolayı doku dış kısmından yırtılacak ve derin bölgelerde ölü doku alanları artacaktır. Hareketli bölgelerde yara alanı koruma ile sabitleştirilerek hareketliliği engellenebilir.

Protez, dikiş ya da ölü dokular gibi vücuda yabancı bir maddenin varlığı kan birikmesi, yara ayrılması ve enfeksiyon riskini artırmaktadır. Yabancı cisimler yara iyileşmesini engellerler.

Dokudaki hasar, onun ezilerek bölgesel ya da tamamen kan dolaşımının ortadan kalkmasına yol açar.

Yara iyileşmesi 30 derecede artar. Bölgesel olarak artırılan ısı damar genişlemesine neden olarak iyileşmeyi hızlandırır.

Kan akımının normal olmadığı bir bölgedeki yara, cildin beslenememesi nedeni ile enfeksiyon kapma riski içindedir. Kan akımı azaldıkça yara iyileşmesi gecikir. Bu yüzden yaşlı kişilerde yaralar geç iyileşir. kan akışını kısıtlayan ve yapısını değiştiren kalp damar hastalıklarının varlığı yara iyileşmesini olumsuz olarak etkiler.

Rasyasyona maruz kalmak hücrelerin artmasını ve işleyişini engeller. Bu durum yara iyileşmesini geciktirir.

Yaranın bulunduğu bölgeye göre iyileşme hızı değişir. Deri, bağırsak içi, mesane ve jenital organ çevresindeki dokular kolaylıkla iyileşebilirken, sinir ve deri altı bölgeler, özellikle kas çevreleri geç iyileşmektedir.

Sigara kullanımı yara iyileşmesi için önemli bir ölçüttür. Nikotin kan akımını bozduğundan ve oksijeni düşürdüğünden hem kanla beslenme, hem de yeni hücre üretimini engellediğinden yara iyileşmesi oldukça gecikecektir.

Yorum Yaz