Yağlı Balık yemek kadınlarda doğurganlık kaybını önleyebiliyor

Amerika’da sağlık haberlerini yayınlayan “Human Reproduction” dergisinde geçtiğimiz günlerde dikkat çekici bir çalışma yayınlandı.

Bu yeni çalışmaya göre düzenli yağlı balık yemek kadınlarda doğurganlık kaybının oluşmasını engellemekte. Çok geniş katılımlı yapılan bu çalışmada 70.000 hemşire denek olarak kullanıldı. Daha çok ton balığı, somon gibi omega 3 içeren yağ asidi yüksek balıklardan yiyenlerde doğurganlık kaybının %22 daha az olduğu gözlemlendi.


Aynı araştırmanın bir başka çarpıcı sonucu da günümüzde cipsler, bisküviler, kekler gibi hazır yiyeceklerin çoğunda kullanılan transyağlarla ( kimyasal olarak değiştirilmiş bitkisel yağlar veya kullanıldıktan sorna süzülüp tekrar kullanılmış bitkisel yağlar ) ağırlıklı olarak beslenen kişilerde doğurganlık kaybının yüzde 48 daha fazla görülmesi olarak açıklanmış.

Beslenme alışkanlıkları ile doğurganlık kaybı arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlayan bu araştırma hemşirelerin 12 yıl boyunca düzenli izlenmesi ile elde edilmiş. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan birisi de çok fazla yağlı bezin yemenin veya az yağlı besin yemenin doğurganlığa bir etkisi olmadığı fakat ne çeşit yağların tercih edildiğinin büyük önemi olduğu şeklinde.

Çalışmanın yapıldığı üslerden biri olan Harvard Medical School’dan Doktor Stacey Missmer transyağların bir çok zararının bilindiğini fakat doğurganlığa bu denli etki ettiğinin daha önceki çalışmalarda açık şekilde görülmediğini vurguladı.
Doktor Stacey Missmer :

Dünyada milyonlarca kadın erken doğurganlık kaybından dolayı sorunlar yaşamakta, bir çoğu kendi için veya kızlarının da bu sorunla yüzleşmemeleri için çözüm arayışında. Böyle bir zamanda yapılmış olan bu çalışmanın sonuçlarıyla beslenme alışkanlıklarında yapacakları değişiklikler bu rahatsızlığa yakalanma risklerini azaltabileceklerini göstermesi açısından önemli bir umut veriyor. Tabii ki bu çalışma yeni çalışmaların sonuçlarıyla da desteklenmeli; fakat şu an için bu çalışmanın bizlere gösterdiği doğru yol omega 3 bakımından zengin yağları içeren besinler doğurganlık kaybına karşı faydalı, transyağlar ise bu rahatsızlığı körükleyici etkiye sahip.

Yorum Yaz