Vajinismus

Vajinismus, vajinanın dış 1/3’lük kısmındaki kasların cinsel ilişkiye izin vermeyecek şekilde istemsiz kasılması olarak tanımlanabilir. Vajinismusa cinsel korkular, çevreden duyulan olumsuz bilgiler, geçmişte yaşanan travmatik cinsel deneyimlerin neden olduğu düşünülmektedir. Vajinismusa genellikle kendi cinsel organlarıyla ilgili utanç, iğrenme ve hoşlanmama duyguları eşlik etmektedir. Vajinismuslu hastaların cinsel istek ve ilgileri normaldir. Vajinaya penisin girmesi ya da bunun beklentisi söz konusu olmadıkça cinsel yanıt bozulmamaktadır. Vajinismuslu hastalar cinsel birleşme olmadan başvurulan cinsel oyunlarla orgazma ulaşabilmektedir.

Yapılan araştırmalarda vajinismusun nedenleri arasında cinsel işlev bozuklukları, dinsel inanışlar, eçcinsellik, cinsel taciz, cinsel şiddet gibi etkenler de sayılmaktadır. Vajinismuslu olguların ailelerinde daha çok baskın, şiddet yanlısı, tehditkar baba ile cinsellikten hoşlanmayan ve bir görev gibi algılayan anne figürüne dikkat çekilmiş, eşlerini pasif, bağımlı, düşünceli, kibar ve cinsel birleşmeden kaçınan kişilerden seçtikleri belirtilmiştir.

Vajinismus, fiziksel ya da psikolojik uyaranlann ardından gelişen koşullanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Böylece, olumsuz bir uyarının ardından bunu izleyen korku ve acıya karşı direnme döngüsü başlamaktadır. Bu da gelecekteki cinsel birleşme denemelerinin bu tür bir acı hissi vereceği düşüncesini doğurabilmekte, sonuçta kasılmalar ve engellenmeler oluşmaktadır. Buna eşlik eden rahatlama duygusu engelleme dürtüsünü desteklemektedir

Yorum Yaz