Vajinal Enfeksiyonlar Neden Olur?

Her kadın vajinal enfeksiyon yönünden risk altındadır. Ancak bu riskin artmasına neden olan faktörlerin iyi bilinmesi ve ona göre önlem alınması gerekir.

Vajinal Duş : Hazne içinin yıkanması vajinanın doğal yapısını bozar. Vajen doğal ortamının bozulması mikroorganizmaların çoğalmasına ve zararlı mikroorganizmaların daha üst genital organlara ilerlemesine yol açar. Haftada birden fazla yapıldığında vajinadaki faydalı bakterilerin sayısının azalmasına ve doku direncinin düşmesine bağlı enfeksiyona yatkınlığı artırır.

Yetersiz Hijyen : Genital enfeksiyonların, kadının hijyenik alışkanlıklarıyla ilişkili olduğu, genital hijyen uygulamaları yanlış olanlarda genellikle enfeksiyonların arttığı bilinmektedir. Özellikle perine hijyeninin yanlış yapılması (arkadan öne doğru), anüsteki mikroorganizmaların vajinaya geçerek enfeksiyon oluşturmasına yol açar. Araştırmalar kadınlardan bazılarının uygun olmayan iç çamaşırı giydiğini ve pek çoğunun yeterli sıklıkta değiştirmediğini, genital bölge temizliğine ve adet döneminde hijyene gerekli önemi vermediğini ve hatalı davranışlar sergilediklerini, vajinal yıkamaya başvurduklarını, akıntıyı ciddiye almayıp tedavi olmadıkları ve kendi kendilerini tedavi yoluna gittiklerini göstermektedir.

Uzun Süren Antibiotik ve Steroid Tedavisi : Uzun süren antibiyotik tedavisi vajen florasını bozarak mikroorganizmaların üreyebileceği bir ortam yaratır. Steroid tedavisi ise bağışıklık sisteminin baskılanmasına bağlı vücut direncini düşürür.

Diyabet gibi Sistemik Hastalıklar : Vajinal salgılardaki glukoz artışı vajendeki mikroorganizmaların sayısını artırmaktadır.

Sigara ve Alkol Kullanma : Sigara ve alkol kullanma vücut direncini düşürür.

Kontraseptifler : Doğum kontrol hapları, vajinanın mukozasındaki glikojen depolarının sayısını artırır. Aynı zamanda karbonhidrat metabolizmasında meydana getirdiği değişikliğe bağlı olarak vajinal enfeksiyon oluşmasına yol
açar. Rahim İçi Araç kullanımı önemli bir risk faktörüdür. Bariyer yöntemlerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.

Vajinal Tamponlar: Vajene yerleştirme sırasında alerji ve zararlı maddelerin yayılımına neden olur. Uzun zaman vajende kalması mikroorganizmaların çoğalması için zemin hazırlar.

Vajinal Spreyler: Vajen florasının bozulmasına bağlı olarak enfeksiyon gelişimine neden olur.

Dar Kıyafetlerin Giyilmesi: Sıkan kıyafetler perineal ventilasyonu önleyerek nemli bir ortam yaratır. Nemli ortamda mikroorganizmalar daha çok ürer ve enfeksiyona zemin hazırlar.

Uzun ve Yoğun Yaşanan Stres: Bağışıklık sistemini baskılayarak vücut direncini düşürür ve enfeksiyonlara yatkınlığı artırır.

Çok Eşlilik: Değişik eşlere ait vücut sıvılarının varlığı vajinanın doğal yapısını bozar. Vajinanın asit değerinde değişiklik yaratır ve buna bağlı olarak değişik mikroorgazimaların vajinaya girişi kolaylaşarak dokunun direncini düşürür.

Uygun Olmayan Şartlarda Yapılan Doğum ve Kürtajlar: Doğum ve kürtajın yetersiz hijyenik koşullarda yapıldığı durumlar zararlı mikroorganizmaların yayılmasına neden olur.

Aşırı Doğurganlık: Doku direncini düşürür. Çok ve sık doğumlar kadınlarda beslenme bozukluğuna yol açar.

Düşük Sosyo-Ekonomik Statü: Düşük sosyo-ekonomik statünün getirdiği kötü çevre koşulları, beslenme bozukluğu ve yetersiz hijyendir. Bunların yanı sıra çok ve sık doğum, stres gibi faktörleri de beraberinde getirir ve enfeksiyon
riskini artırır.

Beslenme Bozukluğu: Beslenme bozukluğu protein-kalori yetmezliğine ve anemiye neden olarak vücut direncini düşürür.

Yorum Yaz