Vajinal Enfeksiyon Neden Olur? Vajinal İltihaplanmada Risk Faktörleri

Tüm kadınlar vajinal enfeksiyonların oluşması konusunda risk taşımaktadır. Bazı etkenler bu riski arttırıcı nedenlere sahiptir.

Vajina içinin yıkanması, doğal yapının bozulmasına neden olur. Bu durum mikroorganizmaların artışına ve zararlı olanlarının daha üst üreme organlarına ilerlemesine sebep verir. Vajina içinin yıkanması doku direncini düşürür ve enfeksiyona açık hale getirir.

Hijyen kurallarına uyulmaması başka bir risk faktörüdür. Dış üreme organlarının temizliğine özen gösterilmemesi, temizliğin anüsten vajinaya doğru yapılması hatalı bir davranıştır.

Antibiyotiklerin uzun süre kullanılması, ilaçlara karşı direnç kazanılmasına, vajina asit oranının artarak mikroorganizma üremesine uygun bir ortam sağlamasına neden olduğu bilinmektedir. Özellikle kandida türü enfeksiyonların antibiyotik tedavileri sonrası arttığı gözlenmektedir. Hormon tedavileri ise bağışıklık sistemini baskıladığı için direnci düşürür ve vajina da bu durumdan etkilenir.

Şeker hastalığı olanlarda da vajinal enfeksiyon görülme sıklığı artmaktadır. Bunun nedeni hücrede glukozun artması ve bu durumun mikroorganizma sayısını çoklaştırmasıdır.

Alkol ve sigara da vücudun dayanıklılığını azaltır. Dokuların oksijen almasını güçleştirir. Oksijen tükenirse vajinada bakteriler ürer ve enfeksiyona neden olur.

Doğum kontrol hapı kullanımı vajinanın doğal yapısını değiştirir. Cinsel ilişkide kondom kullanılmaması ya da sperm öldürücü kullanılması da aynı etkiye neden olur. Bu durum vajinayı enfeksiyona açık hale getirir.

Vajinal tamponlar yerleştirme sırasında tahrişe neden olduğu gibi, halihazırda var olan enfeksiyonları vajinal yolda daha ilerilere taşımaktadır.

Geniş olmayan kıyafetlerin giyilmesi, vajina çevresinde hava dolaşımını engelleyerek nemli bir ortam yaratır. Bu da daha önce belirtildiği üzere mikroorganizmalar için uygun bir ortamdır.

Gereğindenn fazla cinsel ilişkiye girmek ve birden çok cinsel partner bulunması risk oluşturan faktörlerdendir. Haftada 4 üzeri cinsel birliktelik vajinal enfeksiyonlara yatkınlığı arttırmaktadır. Ayrıca birden çok eşin varlığı da değişik risklerin bulunmasına neden olur. Doğum ve kürtaj gibi işlemlerin yapılması esnasında hijyenik kurallara uyulmaması bulaşmalara sebep olur. Çok fazla doğum yapmış olmak doku direncini düşürür ve kansızlığa neden olur. Kansızlık oksijen alımını azaltacağından vajina yine enfeksiyonlara açık hale gelir.

Sosyo-ekonomik durumun düşüklüğü, hijyenin oluşmasında eksikliklere, beslenme bozukluğuna, anemiye sebep verdiğinden bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Yorum Yaz