Tüp Bebek Yapma ve Fiyatı

Evlisiniz ve beraberliğiniz de gayet güzel ilerliyor. Aradan 6 ay geçmiş çocuk istediğiniz halde çocuğunuz olmuyor. Bir sorun var demektir. Çünkü normal çiftin 6 ayda çocuğu olmaktadır. Bunun üzerine bir 6 ay daha beklenirse çocuk sahibi olma şansı daha çok yüzde 5 gibi artmaktadır.

Günümüzde yoğun çalışan insanlar, plan ve program yapmayı seven çiftler ve toplumumuzda genelde hakim olan sabırsızlık ve istediğimizi bir an önce elde etme içgüdüsü ile altıncı ayın sonunda pek çok çift bizleri ziyaret eder.


YAKLAŞIK 1.5 MİLYON ÇİFT ÇOCUK ÖZLEMİ ÇEKİYOR

Evli çifterin yaklaşık yüzde 15 ile yüzde 20’sinin ilk 6 ay içinde çocukları olamamaktadır ki bu da toplumumuzda yaklaşık 1-1,5 milyon çift demektir. Kadının yaşı 40’ın üzerinde ise bu 6 aylık bekleme süresini 3 aya indirebiliriz çünkü o yaştan sonra gerçekten çocuk sahibi olmaları gecikebilir ve yumurtaları hızla yaşlanıp kaybolabilir.

Bize tüp bebek ile ilgili mail gönderen bazı ailelerin sorularına yanıtlar:

‘ÜÇ KEZ DENEDiM, VAZGEÇEMEM’

SORU: 44 yaşındayım ve 21 yıllık evliyim 19 yıldır çocuk hayali peşinde koşuyoruz eşimin spermi 4 milyon civarında kendisi sayısız ilaç tedavisi oldu ve varikosel ameliyatı geçirdi. Ben de iki kez laparoskopi ameliyatı ve sayısız kez aşılama oldum.

Hocam 3 yıl önce ilk tüp bebeği denedik, sonra 2 kez daha denedik hepsi başarısız oldu. Son denememiz bu yıl oldu ve benden sadece bir yumurta çıktı. Doktorlar artık yumurtalarımın çok azaldığını ve şansımın olmadığını söylediler ama ben tekrar denemek istiyorum şansım ne olabilir?

CEVAP: Sayın okuyucumun bu sorusu; çok yaygın bir olaydır. Eşinin spermi 4 milyon olmasına rağmen uzun yıllar kaybetmiş ve sıra tüp bebek yapmaya geldiği zaman artık kendi yaşından dolayı, kendi yumurtaları çok azalmış. Sayın okuyucularım, metinlerde anlatacağım gibi spermin 4 milyon civarında olduğu olgularda doğal gebelik, aşılama ve diğer yöntemlerle gebelik mümkündür ama çok enderdir.

Dolayısıyla bu tarz tedavileri çok kısa süre denemek belki de hiç denememek gerekir. Bu spermin net tedavisi ancak tüp bebekle yapılabilir. Dolayısıyla tüp bebek aşamasına hastamızın çok daha önceleri gelmesi gerekirdi. 19 yıldır çocuğu olmuyor ve bence 18 yıl önce tüp bebek kararının verilmiş olması lazımdı ve o zamanda çokta genç olduğu için büyük bir ihtimalle tüp bebek denemeleri ile şimdiye kadar gebe kalmış idi.

Şu anda 44 yaşında ve yumurtaları çok azalmış dolayısıyla yine tüp bebek denemeye devam edebilir ama şansı gerçekten çok az ve yitirilen yıllar çok üzücü. Buradan şu mesajı verebilirim: Bir çift tüp bebek dışı tedavilerle en çok iki yıl içinde gebe kalamazsa doktoruna artık “tüp bebek yapmalı mıyım?” diye sormalı, sorgulamalı veya böyle bir merkeze gelmelidir.

‘EŞiMiN SPERM SAYISI SIFIR ÇIKIYOR’

SORU: Eşimin sperm sayımı sıfır çıkıyor o da çok çok üzülüyor ve artık doktora gitmek istemiyor. Ben de onun bu haline çok üzülüyorum. Bebek sahibi olmayı çok da istiyorum. Bizim hiç şansımız var mı hocam?

CEVAP: Çocuğu olmayan bir çift bize geldiği zaman ilk yaptığım şey sperm sayımı ve erkeğin değerlendirilmesidir. Tüm sebeplerin yaklaşık yüzde 40-45’i erkekten kaynaklanmaktadır ve basit bir sperm tahlili ile hemen tanı konabilir. Eğer erkeğin spermi sıfırsa yumurtalıklarının ultrasonuna ve kanda hormonlara bakarak bir ilaç tedavisi veya ameliyatın faydalı olup olamayacağına karar vermemiz gerekiyor.

Eşiniz önce bizlere gelerek bunları yaptırmalı. Hormonları normal, ultrasonu normal çıkarsa bu durumda mutlaka yumurtalığından küçük bir operasyonla (mikroskop altında yapılan yumurtalık biyopsisi operasyonu) sperm aranır, bulunursa da bu spermle de tüp bebek yapılır.

Mikro TESE denilen bu işlemi bir an önce bize başvurarak yaptırmanızı öneririm. Bunda da bir sperm çıkmazsa ama bugünkü teknoloji ile pek bir çözümü olmuyor ancak kök hücre tedavilerini beklemeniz veya uygun bulursanız yurtdışındaki sperm bankasıyla gebe kalmanız mümkün olabilir.

‘MALiYETi NE KADAR’

SORU: 8 aydır çocuk için çalışıyoruz ben 24 eşim 26 yaşında. Doktora henüz gitmedik ama hemen bebek sahibi olmak istiyoruz ve bunun için tüp bebek istiyoruz. Şansımız nedir ve tüp bebeğin maliyeti ne kadardır?

CEVAP: Sayın okuyucum, çok gençsiniz ve henüz 8 aydır çocuğunuz olmuyor. Zaten bir çiftin ilk 6 ayda endişelenmemeleri 6 aydan sonra doktora başvurmalarını öneriyoruz. Ve bu noktada yapılacak olan şey erkeğin ve kadının detaylı bir araştırılması ve sonrasında gerekli ise sırasına göre önce klasik, basit yöntemlerin denenmesidir.

Şu an yapılan incelemelerde eşinizin spermleri yeterli ise, kanallarınız açık, hormonlarınız da iyi ise bence tüp bebek için çok erkenci davranmayın. Önce diğer tedavileri deneyin. Tüp bebek de yüzde100 gebe kalmanızı sağlayan bir tedavi değildir ve onda da başarısız olunursa insanın morali çok bozulur. Dolayısıyla doktorunuzla görüşüp önce yumurtlama uyarısı, aşılama gibi tedavileri yapınız.

Ama eğer tüp bebek gerekirse tüp bebeğin maliyeti değişik merkezlerde ilaçlar ve diğer araştırmalar hariç 2000 TL ile 4000 TL arası değişmektedir. Buna ilaçları ve diğer masrafları eklerseniz 4000 TL ile 6000 TL arasında bir masraf olabilir. Unutmayınız ki SGK için eğer uygunsanız ilaç parasının yüzde 80’ini SGK ödemektedir. Bundan da yararlanmanızı öneririm.

3 Responses to “Tüp Bebek Yapma ve Fiyatı”

  1. halac melike Says:

    20 yasindayim esim 22 yasinda 3 senedir evliyiz ve cocuk yapamiyoruz tedavi gordum pariste yasiorum hap kulandim ine vuruldum yumurtaliklarim calismiyormus 3 senedir cocugumuz olmuyor nerde tedavi olabilirim tup bebek yapma imakim varmi turkiye gelirsem tup bebek yapabilirmiyim ve fiyatlar ne kadar tesekur ederim


  2. slm Says:

    slm ben kuthya tavsanlı dan ben bır defa tup bebek denemesin de bulumdum hiç bir hata olmamasına ragmem gebelık elde edemedık ikinciyi demek istiyoruz fiyat konusunda acık bir bilgi almak istiyorum lütfen yazarsanız sevinirin sgk var tüp bebek ten önceji ilacları iki defa kullandıgım için sgk karsılamıyor


  3. musa Says:

    mrb ben 30 yasındaym esımde 29 yasında 3 yıldır evlıyız ılac tedavılerını kullandık 1 sefer asılama yaptık tüp bebek ıcın erkenmı gereklımı


Yorum Yaz