Toksik Şok Sendromu

Toksik şok sendromu Staphylococcus aureus bakterilerinin sebep olduğu, nadir görülen ancak oldukça ciddi ve ölümcül etkilere sahip olan bir hastalıktır. Vücutta biriken toksinler organlara saldırarak vücutta kırmızılıklar ve yüksek ateşle seyreden bir şok oluşmasına neden olur. Toksik şok sendromu bakterinin bulaştığı kişileri etkilerken genellikle tampon kullanımı ile ilişkilendirilmektedir.

Tampon kullanımı ile riskin artmasına karşın çocuk ve erkeklerde de bakteri bulaşması sonucu sendrom gelişebilir. Tamponların tam olarak hangi şekilde etkili olduğu bilinmemekle birlikte uzun süre kalmasının bakteri üretimine uygun bir ortam sağlaması, kullanılan maddenin bakteriler için uygun olması, tamponun dölyolu salgılarının yapısını değiştirmesi sebepler arasında düşünülmektedir.


Toksik şok sendromunun belirtileri, gribe benzeyen boğaz yangı ve ağrıları, baş ağrısıdır. Eklem ağrıları tabloya eşlik eder. 39 dereceyi aşan ateş, ani başlayan kusma ve ishal vardır. 48 saat içinde tansiyon düşer, terleme deride solukluk, baş dönmesi, bağışıklık sisteminin çöküşü ile birlikte bilinç kayıplarına kadar varabilen etkiler izlenir. Şok devam ettikçe önce kızaran cilt güneşte yanmış gibi soyulmaya başlar ve böbrekler idrar üretimini durdurur.

Toksik şok sendromundan kaçınmak için kadınlarda tampon kullanımı sınırlandırılmalı, muntazaman değişimleri yapılmalı, süper emici ürünlerden kaçınılmalı ve herkes için kişisel hijyene dikkat edilmelidir.

Toksik şok sendromu görülen bir kişinin acilen bir sağlık kurumuna başvurması ve tıbbi yardım alması gerekir. Evde kendi başına ve doğal yöntemlerde tedavi edilme şansı yoktur.

Yorum Yaz