Tıkanmalı Uyku Apnesinin Belirtileri

Tıkanmalı uyku apnesi, uyuma esnasında solunum hareketlerinin durması ile gözlemlenen bir rahatsızlıktır. Hastalığın ilk belirtisi horlamalardır. Hastalar 20-30 saniye soluk almadan, horlama ve boğuk seslerle nöbetler geçirebilir.

Tıkanmalı uyku apnesi hastaları ile beraber yaşayanlar, hastanın şiddetle horladığını ve solunumun surduğunu farkedebilirler. Soluma işleminin durması ile soluk borusundan sesler gelir. Hatta bu kişiler gürültüden dolayı hastadan daha az uyuyabilir.

Uyku apnesi hastaları genellikle uyku esnasında huzursuzdur. Sürekli yatakta dönmeler, boyun ve ensede aşırı terleme oluşur. Bunun nedeni vucudun ısrarla soluk almaya çalışmasıdır.

Gece kaliteli uyuyamayan hastalar gündüz doğal olarak kendilerini uyuklama halinde bulurlar. Hastalar ileri yaşlarda değilse gece oluşan problemi nadiren hatırlarlar. Hatırlayanlar ise soluk almakta güçlük çektiklerini ve boğulur gibi olduklarından uyandıklarını bilirler.

Televizyon başında ya da yemekten sonra uyuklamalar neredeyse tüm hastalarda görülür.

Uyku apnesi ilerledikçe gün içinde uykulu olma hali o derece sıkıntı yaratmaktadır. Apne hastaları günde 11-12 saat uyudukları halde, uyuyamadıklarından yakınırlar. Apne hastaları bu yüzden dikkatlerini toplayamaz ve gün içinde kazalar yaşarlar. Örneğin araba camını açıp uykuyu dağıtmaya çalışmak bu kişilerin en belirgin özellikleridir. Uyuklamalarındaki sıklık nedeniyle sosyal ilişkileri yara alır. Hız, dikkat, devamlılık, hafıza ve yargılama yetenekleri çalışmaz olur.

Okul ya da iş hayatında başarısızlık ve sosyal çevre ile arasının açılması nedeniyle bunalım yaşayabilirler. Kişiler asabi, saldırgan sürekli tasa içindedir. Sürekli bitkin ve yorgundur. Çevreden dışlanma bu duyguları güçlendirebilir. İleri vadede tüm hayata karşı ilgisizlik ve cinsel problemler başgösterir.

Hastaların büyük çoğunluğu durumlarının ayrımında olmadığından hastalığı inkar yoluna gidebilir. Hastalık genellikle tiroit incelemesi, vitamin eksikliği gibi durumların araştırması esnasında tesadüfen bulunur.

Uyku apnesi hastalarında sıklıkla reflü olmaktadır. Bunun nedeni hava yolunun tıkanması ile soluk almak için efor sarfederken karın içi basıncın artmasıdır.

Hasta hastalığının ayrımına sanrılar gördüğünde ya da uyanıkken soluk alamadığında vararak hekime başvurur. Bazen de kalp ritmi ile ilgili problem olduğunu düşünmeleri teşhisi sağlar.

Uyku apnesi bulgularının incelenmesinde teşhiste hataya düşmemek için kişinin kilo değişiklikleri, burun tıkanıklığı ya da kemik eğriliği, tiroid hormonunun durumu, kalp damar rahatsızlıkları, kullanılan ilaçlar, alkol kullanımı gibi durumlar da göz önünde bulundurulur.

Yorum Yaz