Sistit

Sistit her yıl binlerce kadını etkileyen bir idrar yolu enfeksiyonudur. Sistit olan kadınlar genellikle antibiyotik kullanarak bu konuyu tek başlarına çözmek isterler ancak bu mesaneyi ileride gelişebilecek enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır. Sistit tekrarlayıcı olabilir. Sistit olan hastaların yüzde 20’si bu sorunla tekrar karşılaşmaktadır.

Mesane işlevi gereği enfeksiyon kapmaya ve bakteri üretimine çok elverişli bir ortamdır. İç duvarları kolaylıkla iltihaplanabilir. Bu durum sık sık idrara çıkma hissi duyulmasına neden olabilir. İdrar çıkma esnasında ağrı, yanma, zorlanma, karın ve sırtın alt kesiminde ağrı, kramp ve ateş olabilir.

Devamı »

Böbrek Taşları

Böbrekler omurgamızın iki yanında yumruk büyüklüğünde ve fasulye şeklinde organlardır. Ana fonksiyonu kandaki aşırı sıvı ve atıkları idrar şeklinde dışarıya çıkarmaktır. Böbrek taşı olarak bilinen oluşumlar mineral ve diğer maddelerin kristallerinin zaman içinde birleşerek sert bir kitleye dönüşmesidir.

Böbrek taşı oldukça yaygın bir sorundur. Her 10 kişiden birinde böbrek taşı olduğu tahmin edilmektedir. En önemli nedenleri kötü beslenme ve sıvı alımı eksikliğidir. Küçük böbrek taşları herhangi bir ağrıya neden olmadan ve belirti vermeden mesaneye geçer. Ancak taşlar büyüdükçe ağrı, acı, kanama ve kalıcı hasarlar oluşma riski artar. Bir takım tıbbi müdahale ve doğal ürünlerle böbrek taşlarını parçalamak ve düşürmeye yönelik tedaviler uygulanmaktadır.

Devamı »

Prostat Büyümesi

Prostat büyümesi ya da tıptaki ismi ile prostat hiperplazisi kötü huylu olmayan prostat bezi genişlemesidir. Prostat bezi mesanenin hemen altına yer alır ve idrar borusunu çevreler. Bezin üremeyi gerçekleştiren spermlerin taşınmasında öneli yeri vardır. 50 yaşını geçen erkeklerin yarısında, 70 yaşını geçen erkeklerin neredeyse tamamında prostat büyümesi görülür.

Prostat bezi doğumdabir bezelye büyüklüğündedir. Yetişkin yaşa gelindiğinde bir ceviz büyüklüğüne ulaşır ve kırklı yaşlara kadar bu boyutta kalır. Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.

Devamı »

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Mesane enfeksiyonu olarakta bilinen ve özellikle de kadınlar arasında yaygın olan bir sorundur. İdrar normal şartlar altında sterildir ve mantar, virüs, bakteri gibi organizmalar içermez. Üretra denilen idrar kanalına giren enfeksiyon idrar yolu iltihabı gelişmesine neden olur ve idrar yolunda hareket eder. İdrar yolu enfeksiyonunun en yaygın nedeni olan Escherichia coli adlı bakteri bağırsak çıkışında yüksek miktarda bulunan bir enfeksiyon nedenidir.

İdrar yolu enfeksiyonu düzgün şekilde tedavi edilmez ise böbreklere yayılabilir ve çok ciddi sonuçlara neden olur. Bazı insanlarda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları yapısal anormalliklerden kaynaklanmaktadır.

Devamı »

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma, sosyal hayatı etkileyen ve temizlikle ilgili sorunlara neden olan idrar çıkması olarak tanımlanır. tipi, sıklığı, şiddeti, yatkınlık yaratabilecek faktörler, sağlık ve yaşam kalitesi üzerine etkileri gibi çok çeşitli yönlerden değerlendirilmektedir.

İdrar kaçırma dünya çapında yılda yaklaşık 200 milyon kişiyi etkileyen önemli bir sağlık sorunudur ve ayrıca yaşam kalitesini belirgin ölçüde etkilemektedir. Kadın nüfusunun yüzde otuzunu etkilemekte ve bu oran ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Yaşlılık dönemlerinde ihtiyarların bakımevine terkedilmesinin en önemli nedenlerinden biri idrar kaçırma olmaktadır.

Devamı »

Prostat büyümesi

Prostat bezi, erkeklerde 50 yaşını geçtikten sonra büyümeye başlar. Prostat bezinin büyümesi sıkıntılara yol açan bir durumdur. Bez, idrar kesesinin altında yer alan sidik borusunu saran bir yapıda olduğundan büyümesi hali idrar yolunun tıkanıp, idrara çıkmadan sıkıntılara yol açma riski vardır. Prostat büyümesi olanlarda en sık görülen durum özellikle geceleri çok sık tuvalete gidip mesaneyi boşaltmaya çalışmaktır. İdrarın bekleyerek yapılması, kesiklik, bitişte damlama, idrarın tazyiğinin azalması, tuvalete gitmeyi geciktirememe ve idrara çıkma sırasında yanma hissi diğer sık rastlanan belirtilerdir.

Devamı »