Meme Küçültme

Kusursuz göğüsler herkesin rüyası olsa da bu şanslı topluluğu oluşturan kişilerin sayısı ne yazık ki çok fazla değil. Basın ve yayın organlarında gördüğümüz güzel göğüsler pek çok kişi için erişilmez birer örnektir.

İri göğüsler sadece görüntüsel anlamda değil, fonksiyonel olarakta istenilmez. Göğüsleri taşımanın zorluğundan doğan bel ve sırt ağrıları ile sarkmaların oluşması iri göğüslerden kurtulmanın çarelerini arattırır. Çok iri göğüsler boyun ağrıları, duruş bozuklukları ve kalıcı kamburluk, deride hassasiyet ve sütyen kullanımından meydana gelen doku eziklikleri ile karşı karşıyadır.

Devamı »

Otizmde Yunuslarla Terapi

Hayvanlar, otistik çocuğun gelişmesine olumlu katkıda bulunabilir ve ebeveynlere iyi birer yardımcı olabilir. Bazı otistik çocukların hayvanlarla daha iyi iletişim kurabildikleri bilinmektedir. Çevresiyle sosyal ilişki kurmada zorlanan çocuk, hayvanlarla iletişime geçip, onları okşamaktan büyük bir mutluluk duyabilir.

Davranış bozukluğu bulunan çocuklarda hayvanların bir terapistin işlevini yüklendiği, ABD’de yunus balıklarıyla yapılan olumlu deneyimlerden bilmekteyiz.

Devamı »

Meme Sorunlarında Çay kompresi uygulaması

Özellikle emzirenlerde görülen meme başı sorunlarında çay ile kompres yapılması tavsiye edilen bir bakım metodudur.

Çay kompresi ile tedavi 1900 yıllarının başından beri bilinmekte ve önerilmektedir.

Çay kompresinin tedavi edici özelliği içinde bulunan tannik asitten kaynaklanmaktadır. Tannik asit tahriş olmuş cildin iltihaplanmasını engellemekteve nemlendirme sağlamaktadır.

Devamı »

Kalça Protezi Uygulamasını Gerektiren Rahatsızlıklar Nelerdir?

Bilindiği gibi kalça protezi uygulaması, kalça eklem ve kemiklerinin hasar alması sonucu tedaviye cevap vermeyen durumlarda eklemin yeniden yapılandırılmasıdır.

Kalça protezi uygulamasını gerektiren haller şöyle sıralanmaktadır;

Osteoartit gibi birinci ya da ikinci derecede bozucu hasara neden olan eklem hastalıkları, kalça eklemine sıçramış iltihaplı hastalıklar, avasküler nekroz olarak adlandırılan ve kan dolaşımının yetersizliği nedeni ile kemik dokusunun ölmesi durumu, kemiğe bozucu bakteri yerleşmesi, verem, doğumsal çıkık ya da eğrilik, kemik tümörleri, geçirilmiş bir hastalık sonucu kalça ekleminin tutulması ve iyileşmemesi, kırık sonrası kaynamamadır.

Devamı »

Meme kanserinde tedavi seçenekleri nelerdir?

Meme kanseri tedavisinde, hastalıklı dokunun bulunduğu bölge üzerinde etki sağlayan tedavilere lokal tedavi denir. Radyoterapi ve cerrahi girişim lokal tedavi yöntemlerindendir. Herhangi bir yerde olan ancak tüm vücuda uygulanarak hastalıklı dokuya etki etmesi beklenen tedaviye ise sistemik tedavi adı verilir ve kemoterapi böyle bir tedavidir.

Biyopsi sonrası teşhisi yapılan meme tümörleri genellikle cerrahi girişimle çıkartılır. 1 ve 2. evresinde olan meme kanserinde lumpektomi ve mastektomi olarak iki çeşit yaklaşım vardır.

Devamı »

Hastaneye Yatmanın Çocuk Üzerinde Etkisi

Hastalıkların yapısının ve nedenlerinin kavranması çocuklarda ancak erken ergenlik döneminde oluşur. Bu yaştaki çocuklar hastalık, nedenleri ve tedavi yöntemlerini anlayabilirler. Ancak daha küçük çocuklar hastalıkları ve birbiri ile ilgisi olmayan belirtileri anlayamaz ve bağlantı kuramaz.

Hastalanan ve hastaneye yatırılan çocuklarda bir gerileme dönemi görülür. Çocuğun yatırılması, beslenmesi, temizlenip giydirilmesi tıpkı bebeklik döneminde olduğu gibidir. Çocuk kendi başına yapabildiği şeyleri yardımla yapmaya başlar ve özgürlüğünün kısıtlandığı izlenmini oluşturur. Bebekliği yeni aşmış bir çocukta uyum daha kolay olur diye düşünülebilir. Ancak durum tam tersidir. Çocuk bebekliği yeni terketmiş ve yeni beceriler edinmiştir. Fakat bu beceriler birdenbire elinden alınır. Çocuk korkuya kapılır.

Devamı »

Çocuklarda Kemoterapinin Beslenme Üzerindeki Yan Etkileri

Kemoterapi ilaçları genellikle tüm çocukluk dönemi kanserlerinde kullanılmaktadır. Kanserli hücreleri hedefleyen bu ilaçlar, tedavi için vücutta salınırken, diğer sağlıklı hücrerlerde de bir takım yan etkilere neden olur. Mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık ve yemek yiyememe en çok görülen yan etkilerdendir. Bu tür etkilere karşın asıl faydası nedeni ile ilaçların kullanımı sıktır. Kemoterapi ilaçları böbrek, sindirim sistemi ve beslenme, besinlerin öğütülmesi gibi noktalarda güçlüklere yol açabilir.

Devamı »

Alçı uygulamasının nedenleri, Alçının Avantaj ve Dezavantajları


Alçı uygulaması kırık kemiklerin desteklenmesi, bu bölgelerin hareket etmesini engellemek için, zarar görmüş dokuların istirahatini sağlama amacıyla, ameliyat sonrasında eklem ve uzuvların iyileşmeye kadar sabit tutulması ve desteklenmesi, enfeksiyon gelişen dokuların dinlendirilerek korunması için yapılan bir uygulamadır.

Alçı ucuz ve dayanıklı olması, uygulama şeklinin kolaylığı, istenilen şeklin verilmesi, x ışınlarını geçirdiğinden röntgen kontrollerine olanak vermesi, üzerinde pencere açılarak hasarlı bölgenin kontrol edilebilmesi ve yanıcı olmaması gibi nedenlerle avantajlıdır.

Devamı »