Ağız Kokusu

Hayatımızı olumsuz etkileyen, sosyal hayatımızı engelleyen hatta evliliklerde de sorunlar yaşanmasına neden olan büyük problemlerden biri de ağız kokusudur. Ağız kokusunun bir sürü sebebi vardır. Ağız Kokusunun Sebepleri dişlerimize gerekli özeni göstermemek, yediğimiz besinler ve var olan hastalıklarımız en çok rastlanılanlardır.

Dişlerimize gerekli özeni göstermememizden dolayı ağız boşluğunda ve dil sırtında bakteriler oluşur. Bunlardan dişimizi ve dilimizi fırçalayarak kurtulabiliriz. Ayrıca diş fırçasının ulaşamadığı yerleri temizlemek için de diş ipi kullanmamız gerekir. Eskimiş diş protezleri, diş eti iltihapları ve çürükler de kokuya yol açarlar. Bunlar için diş hekimine başvurulmalı ve tedavi olmalıyız. Eskimiş diş protezlerini de yeniletmeliyiz.

Devamı »

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi insan sağlığını tehdit eden kötü koşulların en önemlilerindendir. İnsan vücudu yiyeceklerle bulaşan bakteriler tarafından oluşturulan toksinlere tepki verir. Strafilokok, salmonella ve campylobacter adlı bakteriler en önemli besin zehirlenmesi nedenleridir.

Gıda zehirlenmelerinin en önemli belirtileri bulantı, ateş, halsizlik, karın ağrısı, kramplar ve şiddetli ishaldir. Gıda zehirlenmesi vakalarının pek çoğu önlenebilirdir. Zehirlenmelerin en önemli nedenleri hatalı kullanım, besin hazırlamada hijyene önem vermemek, bayat yiyecekleri yemek ve saklama koşullarının yetersizliğidir. Besin zehirlenmelerine karşı en önemli önlem ellerin her fırsatta sabunla yıkanmasıdır.

Devamı »

Peptik Ülser

Peptik ülser, mide iç duvarında gelişen yaralara verilen isimdir. Mide ve yemek borusunda ağrı ve çeşitli rahatsızlıklara neden olur. İsim mide bezleri tarafından salgılanan pepsin maddesininden üretilmiştir. Mide sindirimi gerçekleştirmek ve bunu yaparken kendini sindirmemek için çeşitli maddeler salgılar. Bu salgılar olmasa mide ve bağırsaklar sindirim esnasında besinlerle birlikte sindirilebilirdi.

Tahmini olarak her 10 yetişkinin birinde ülser olduğu düşünülmektedir. Genellikle 30 yaşından sonra başlamasına karşın çocukluk yıllarında da ülser gelişimi oluşabilir.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.

Devamı »

Reflü Nedir?

Kısaca reflü olarak bilinen gastroözafagial reflü hastalığı yanma ve ağrıya neden olan ve mide asitinin yemek borusuna çıkmasıyla seyreden bir sindirim sistemi problemidir. Pek çok insan sadece mide ekşimesini reflü zanneder oysa ki reflü hastalığı sadece mide yanması demek değildir. Buna karşın tüm insanların yarısında reflü problemi vardır ve bu sorun hemen hemen haftada bir defa sorun yaratmaktadır.

Yemek borusunun sonu ve midenin başlangıcında bir kas bulunur. Bu kas yiyecek ve içecekleri mideye aldıktan sonra kapanır. Kas zayıflarsa mide asiti yemek borusuna geri çıkar ve mide yanmasına neden olur. Mide asitinin sürekli yukarıya çıkması yemek borusunda iltihap ve hassasiyete neden olur. Bu da yutma ve solunum problemleri ile göğüs ağrısına neden olur.

Devamı »

Bebeklerde Reflü

Geviş getirme benzeri bir hareket olan ruminasyon, küçük bebeklerde bazen görülen, anne sütü ya da mamanın ağzına gelerek tekrar yutulmasıdır. Büyük ancak zihinsel özürlü çocuklarda da nadiren görülebilmektedir. Bu durum bebeklerde reflü belirtisi olabilir. Reflü mide içindekilerin yemek borusuna gelmesidir. Ortalama olarak her 10 bebekten birinde reflü olduğu tahmin edilmektedir.

Bebeklerde reflünün en önemli belirtisi kusmadır. Yemek esnasında ve sonrasında olan kusmalar öğün aralarında hatta gece uykuda bile tekrarlayabilir. Yatırıldığında huzursuzlanma, öksürük ve huysuzluklar sergileyebilen bebeklerde zaman ilerledikçe yemek borusu kızarmaları ve yaraları oluşur. Çünkü mide içeriğinin asit oranı yemek borusu için uygun değildir ve duyarlılık oluşturur. Böylece bebekte yeme ya da emmeyi reddetme, yerken ağlama gibi belirtiler oluşur.

Devamı »

Huzursuz Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendromu ya da Huzursuz Bağırsak sendromu olarak bilinen rahatsızlık organik bir nedeni olmayan ancak bağırsak ve sindirim sistemi hareketlerinde değişiklikle birlikte ortaya çıkan karın ağrısına ve rahatsızlık hissine neden olan bir sorundur. Bu rahatsızlık bağırsak hareketlerindeki değişmelere bağlı olduğundan giderilmesinde ilaç tedavisinden çok davranış tedavileri önerilmektedir.

İrritabıl bağırsak sendromu hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir. Yaşam tarzındaki değişiklikler ile kontrol altına alınarak giderilebilmektedir.

Devamı »

Anoreksiya Hastalığının Belirtileri

Anoreksiya Nervoza hastaları yani anoreksikler aşırı zayıf olmaktadır. Boylarına ve yaşlarına göre olmaları gereken ideal kilodan eksik olmalarına karşın kilo almamak için deyim yerindeyse savaş verirler. Beslenmeyi kısıtlama, yorucu aktiviteler, idrar söktürücü, iştah kapatıcı ve ishal yapıcı ilaç kullanımı ile ve kendilerini kusturarak kilolarını kontrol etmeye çalışırlar. Kilolarını düşünmek ve kontrol altına almak için büyük zaman harcarlar ve bu obsesyon yani takıntı haline gelmiştir.

Tükettikleri gıdalar yağı alınmış, düşük kalori içeren diyet tipi gıdalardır. Bunların kalorilerini detaylıca hesaplarlar, yavaş yerler, başkaları ile yemek yemek istemezler. Başkaları için yemek yaparlar ve bunları yedirmeye uğraşırlar.

Devamı »

Basur Acısını Hafifletmek Elinizde


Dünyada pek çok insan hemoroid (basur) problemi nedeni ile acı çekmektedir. Basuru olanlar genellikle sorunları ile ilgili konuşmaktan çekinip utanmaktadırlar. Bu nedenle doktora gitmekten kaçınanlarda basur ilerleyerek dayanılmaz bir sorun haline gelebilir. Fazla kilolu kişiler ve hamilelerde, kiloların yaptığı baskı hemoroide neden olabilir. Basur probleminde evde denenebilecek birkaç küçük ipucu vardır.

Liften zengin beslenmek öğütülen besinlerin bağırsaklardan ve anüsten daha kolay geçmesini sağlayarak doku yırtıklarına engel olacaktır.

Devamı »