Biber Hapı Satışı Yasaklandı

Ülkemizde bitkisel maddelerden hazırlanan ve bu yüzden ilaç değil gıda takviyesi olarak adlandırılan ürünler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından belgelendirilmekte ve denetlenmektedir. Gün geçmiyor ki yeni bir zayıflama takviyesi popüler olmasın. Reklamlarında bakanlık onayı ile satışı yapıldığı söylenmesine karşın temmuz ayı sonunda yapılan bir denetlemede bakanlık bu tür pek çok ürünün ruhsatsız olduğu ve satışının yasal olmayan yollardan yapıldığını açıkladı.

Popüler olan pek çok üründe yapılan labaratuvar incelemelerinde ise sonuç daha çarpıcıydı. İnsan sağlığı için tehlike oluşturan sibutramin, sildenafil, tadalafil maddeleri içeren ürünlere rastlandı. Bu maddeyi içeren pek çok takviye ürün toplatılarak imha edildi.

Bu karara göre Li Da Daidaihua Weight Loss Capsule, La Jiao Shou Shen Kapsül, LW6090, FX-15, T-3 Supplement, Kamagra, Bh Meksika Biber Hapı, Grinex, Ziroll, Sir Hunter, Gatto Romeo&Juliet, EFR-X, RX-1 isimli gıda takviyelerinin satışı yasaklandı.

Devamı »

FDA Prostat Kanseri Aşısını Onayladı

Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA, Prostat kanserini önlemek için hazırlanan Provenge isimli ürünü onayladı. Prostat kanserinden korunmak için bağışıklık sistemini güçlendiren aşı prostat kanseri ile mücadele edecek. Ancak ürün tam anlamı ile tedavi edici bulunmuyor. Tedavide kemoterapi yerine daha iyi bir yaklaşım olduğu söylenmekte. Labarotuar ortamında denekler üzerinde yapılan araştırmalar aşının kullanıldığı deneklerin kullanmayanlara oranla 4 ay daha uzun yaşadığını gözler önüne serdi.

Devamı »

Yağlı Balık yemek kadınlarda doğurganlık kaybını önleyebiliyor

Amerika’da sağlık haberlerini yayınlayan “Human Reproduction” dergisinde geçtiğimiz günlerde dikkat çekici bir çalışma yayınlandı.

Bu yeni çalışmaya göre düzenli yağlı balık yemek kadınlarda doğurganlık kaybının oluşmasını engellemekte. Çok geniş katılımlı yapılan bu çalışmada 70.000 hemşire denek olarak kullanıldı. Daha çok ton balığı, somon gibi omega 3 içeren yağ asidi yüksek balıklardan yiyenlerde doğurganlık kaybının %22 daha az olduğu gözlemlendi.

Devamı »

Reductil Toplatılıyor.

Zayıflamak için hap kullananların tercih ettiği ilaçların en başlarında yer alan reductil için Avrupa Birliği tarafından tedbir kararı çıkarıldı.

İçinde bulunan sibutramine maddesinin beynin açlığı hisseden bölümünü etkileyerek açlık duygusunu bastırdığı, ancak bunun sinir sistemine zarar verdiği ve özellikle yüksek tansiyon ve dolaşımla ilgili problemi bulunanlarda büyük hasarlar verdiği belirtilmiş.

Avrupa Birliği ayrıca Sağlık Bakanlığını bu konu ile ilgili uyardıktan sonra, Bakanlık tedbir kararını ülkemizde de alarak reductil adlı zayıflama ilacının toplatılmasına karar vermiş. Eczaneler ellerinde bulunan ilaçları toplayarak ilaç depolarına göndermeye başlamış.

İnfluenza – Salgın Grip

h1n1İnfluenza virusu ilk defa 1933 yılında Smith tarafından izole edilmiştir. İnfluenza B 1939 yılında Francis ve influenza C 1956’da Taylor tarafından izole edilmiştir. İnfluenzanın İtalyanca’da yıldızlardan gelen gizli güç anlamını veren “influence” kelimesinden geldiği düşünülmektedir.

İnfluenza grip etkenidir. Grip akut ve bulaşıcı olan solunum yolu hastalığıdır. Influenza virusu küçük çocuklardan yaşlılara kadar uzanan bir yaş grubunu etkileyen ve karakteristik olarak epidemilere yol açan virustur.

Devamı »

Kök hücre transplantasyonu

kök hücre nakliKemik iliğinde “kök hücre” adı verilen genç ve öncü hücrelerin özel uyaranlarla eritrosit, lökosit ya da trombosite farklılaştığı, kemik iliği nakli olarak tanımlanan işlemde vericiden, alıcıya bu kök hücrelerin aktarıldığı bildirilmektedir.
Hematopoetik (kan yapan) kök hücre kaynakları olarak en sık kemik iliği veya
periferik kök hücrelerin kullanıldığı, kemik iliğinden kök hücre alınmasının daha
invaziv bir yöntem olması ve uygulanabilirliğindeki güçlükler nedeniyle periferik kök hücre naklinin daha çok tercih edildiği vurgulanmaktadır.

Devamı »

Oruç ve Sağlık- Ramazan Orucunun Faydaları

Vücut kendini yeniler
Orucun insan vücudunu dinlendireceğini ifade eden Esma Hatun Hastanesi dahiliye uzmanlarından Dr. Ali Sait Turgut, “Oruçlu insanda uyarılan salgılar azalır. Mide, bağırsak sistemi istirahate çekilir. Yani bir ay süresince bu sistem kendini yeniler ve organize eder. Diğer zamanlarda çokça tüketilen sigara, alkol gibi zararlı maddelerin daha az alınması da bu sistemin yenilenmesini hızlandırır. Bu da direkt olarak mide, bağırsak ve karaciğeri hem dinlendirir, hem de kendilerini yenilemelerine fırsat verir” dedi.

Devamı »

Ramazanda Oruçluyken Ağız Kokusunu Giderme

Ramazanda Ağız kokusunun giderilmesi konusunda bir makale veren Burcu Çetinkaya ,Ramazan ayında uzun süreli aç kalınması nedeniyle ağız kokusunun yoğunlaştığını söyleyen Çetinkaya, bu tip şikâyetlerin ortaya çıkmaması için, oral dokuların kontrollerinin yapılması ve var olan etkenlerin uzaklaştırılması gerektiğini aktardı. Gece boyunca tükürük salgısının azaldığını ve ağzınızın içindeki yemek parçacıklarının uzun süre burada durduklarını belirten Çetinkaya, bu nedenle yemek yedikten sonra dişlerin ve dilin iyi bir şekilde fırçalanması, diş ipi veya ara yüz fırçaları kullanılarak dişler arasındaki bölgelerin temizlenmesi gerektiğinin altını çizdi.