Anne Sütünü Arttıran Besinler

Çoğu anne bebeklerine verdikleri sütün yeterli olmadığı fikrine kapılır. Kaygılanmalarının temel sebebi anne içgüdüleriyle bebeklerini yeteri kadar beslemek istemelerinden kaynaklanır. Bir sorun olduğundan emin olarak bilinçli bir tutumla konuya yaklaşmak en doğrusu olacaktır. Doktora başvurmak sütünüzün yeterli olup olmadığını öğrenmek için yapabileceğiniz ilk şeydir. Anne sütünün yeterli olup olmadığını anlamak için doktorunuz; ilk olarak bebeğinizin aylık kilo alma miktarına ve daha sonrasında günlük idrar yapma sıklığına bakacaktır.

Emziren annelerin sütlerinin yetersiz kalmasının nedenleri oldukça fazladır. Emzirmeye geç başlanması, yorgunluk, emzirme sıklığı, güvensizlik, emzirme süresinin kısalığı, psikolojik nedenler gibi birçok etken anne sütünün yetersiz kalmasını sağlamaktadır.

Devamı »

Anne sütü nasıl arttırılır?

Öncelikle annelerin birçoğu psikolojik olarak sütünün yeterli olmadığını düşünür. İçgüdüsel olarak, bebeklerini yeterli miktarda beslemek istedikleri için, sütlerinin yetersiz olmasından kaygılanırlar. Bu konuda emin olup bilinçli bir şekilde konuya yaklaşmak son derece önemlidir. Anne sütünün yeterli olup olmadığını anlamak için doktora başvurulması ilk yapılacak şeydir. Bebeğinizin yeterli miktarda kilo alıp almadığına ve günde kaç defa idrarını yaptığına bakarak doktorunuz, sütünüzün yeterli olup olmadığını size söyleyecektir.

Sütün yetersiz olmasının birçok nedeni vardır. Kısaca sıralayacak olursak, bebeğinizi emzirmeye geç başlamanız, yorgun olmanız, sık emzirmemeniz, kendinize yeterince güvenmemeniz, emzirme sürenizi aceleniz dolayısıyla kısa tutmanız, psikolojik olarak bebek emzirmekten hoşlanmamanız gibi nedenlerden ötürü sütünüz yetersiz kalabilir.

Devamı »

Erken Doğumun İşaretleri

Hamileler için erken doğum yapacaklarını düşünmek korkutucu olabilir. Ancak prematüre bebekler doğumun doğasında vardır. Hamile bir kadında pek çok değişiklik görülür. Bunların bazıları gebeliğin normal olayları ise de bazıları erken doğuma işaret ediyor olabilir. Erken doğum belirtilerini genellikle ayırt etmek güçtür. Ancak gebeler erken doğum işaretlerini bilmeli ve dilenmese de başlarına geldiklerinde yorumlayarak doktorlarına danışmalıdır.

Her bir saat içinde 6 ve daha fazla rahim kasılması erken doğumun işareti olabilir. Her saat için 6 kasılma her on dakikaya bir kasılma demektir. Kasılma aralıkları 10 dakikadan az olmaya başlamışsa kadın erken doğum yapacak olabilir.

Devamı »

Genç Kızlarda Adet Döngüsü

Çocukluktan gençliğe adım atan kızların hayatında pek çok değişiklik olur. Gerek fiziksel gerek duygusal bu değişikliklerin en farklısı şüphesiz adet dönemidir. Genç kızlar adet kanamaları ve döngüsü ile ilgili bilgilendirilmelidir. Geleneksel olarak değerlendirilen, hatalı uygulamalar nedeni ile halen pek çok genç kız psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Adet dönemininin gerekliliği ve detayları ile ilgili bilgi verildikten sonra genç kız son derece doğal olan bu deneyimden korkması ve çekinmesi gerekmediğini anlayacaktır. İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar.

Adet kanaması vücudun bir canlı meydana getirecek olgunluğa erişmeye başladığını ve bir yetişkin olmaya hazırlanıldığını işaret eden son derece doğal ve olağan bir durumdur. Adet kanamasının başlama yaşı 10-14 arasında değişmekle birlikte bu zamana fiziksel durum ve kalıtım büyük ölçüde etki eder. Henüz adet görmeye başlamamış kızların bu konu ile ilgili endişelenmeleri gerekmez. Uygun zaman geldiğinde adet kanaması oluşacaktır.

Devamı »

Menopoz Doğal Bir Süreçtir

Menopoz bir kadının yaşamının doğal bir aşamasıdır. Yumurtlamanın sona ermesidir. Sağlıklı bir kadının yumurtalıklarında yaklaşık bir milyon adet yumurta bulunmaktadır. Adet kanamalarının başlaması ile her ay yumurtlanmaya başlanır. Yıllar geçtikçe yumurta sayısı giderek azalır. Menapoz yumurtlama durur ve östrojen-progesteron hormonlarının üretimi kesilir. Böylece kadın doğal yollarla gebe kalamaz.

Menapoz esnasında vücut hormonal dengesi problemli olan kadınlarda kronik stres, uyku sorunları, yetersiz beslenme gibi şiddetli belirtiler görülebilir. Vücutta yağ üretimi artar ve kilo alınabilir.

Menapoz için ortalama yaş 51 olarak düşünülmektedir. Ancak 40-55 yaşları arasında doğal menapozlar görülebilir. Menapozdan önceki on yıla perimenopoz dönemi denilmektedir. Bu dönemde adet döngüsü düzensiz hale gelebilir ancak gebe kalmak için bir engel bulunmamaktadır.

Devamı »

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalıklar kadınların rahminde bulunan iki kollu ve badem şekilli organdır. Üremeyi sağlayan yumurtaların üretildiği ve kadın hormonlarının bazılarının yapıldığı yerdir. Yumurtalık kistleri ise yumurtalığın içi ya da yüzeyinde gelişen içi sıvı dolu keselerdir.

Yumurtalık kistlerinin çok farklı türleri vardır. Her ay büyüyen ve üreyecek duruma gelmiş olan ancak döllenemeyen yumurtalar rahimden atılır. Yumurtaları tutan küçük keseler ki bunlara folikül denir yumurtaları bırakmak için açılır, yumurta atılınca burası kapanmaz ve kist oluşur. Bu tür kistler 1-3 ay arasında kendiliğinden düzelir.

Devamı »

Hamilelikte Güzellik ve Bakım Uygulamaları Zararlı mı?

Hamilelik döneminde pek çok anne adayı bebeğin sağlığına sakıncası olduğunu düşündüğü için rutin bakım işlemlerini ihmal eder. Vücudunda olan değişikliklerden memnun olmayan kadın, bir de bakım ve güzellik uygulamalarını ihmal ettiğinde kendini çirkin hissedebilir. Bazı işlemlerin bebek için zararlı olduğu doğruyken bazı işlemlerin ise hiç bir sakıncası yoktur. Güzellik ve bakım uygulamalarının bebek için güvenilirliğini sizler için araştırdık

Hamilelikte botox: Botox uygulamasının hamilelik ve emzirme için sakıncalı olup olmadığı bilinmediğinden hekimler botox uygulamasının yapılmamasını önermektedir. Hamilelik ilerledikçe ciltte zaten doğal bir botox etkisi görülmektedir.

Devamı »

Gebelikte Kanama

Gebelik döneminde kanama dönemine göre pek çok farklı durumun habercisi olabilmektedir. Kanamalar gebeliğin erken dönemi (İlk üç ay ) ve daha sonraki dönemlerde farklı değerlendirilmektedir.

Gebeliğin ilk 3 aylık dönemindeki kanamalar erken gebelik kanamaları olarak adlandırılır. Bu dönemdeki kanamalar anne adayını en çok endişelendiren kanamalardır. Bu dönemde kırmızı lekelenmeler ya da daha yoğun olan kanamalarda mutlaka kontrolünde olduğunuz doktoru aramalısınız. Kanamalar ters giden durumların habercisi olabildiği gibi endişe edilmesine gerek olmayan durumlara da işaret edebilir.

Devamı »