İskelet Sistemi ile İlgili İlginç Bilgiler

Kemiklerimizin oluşturduğu iskelet sistemimiz vücudumuzun en önemli bölümlerindendir. Dik bir şekilde ayakta durabilmemiz, organlarımızın korunması ve hareket etmemizi iskelet sistemimize borçluyuz. Kemik ve iskelet sistemleri ile ilgili pek bilinmeyen ilginç bilgileri öğrenelim:

– Yaklaşık 80 adet kemik akciğerler, kalp, beyin, omurilik gibi hayati organları korumakla görevlidir.

– Çocukların kemikleri yetişkinlerden daha kolay iyileşir. Kırık bir kemiğin iyileşmesi için çocuklarda 6 hafta yeterli olurken, yetişkinlerde 3-5 ay gerekmektedir.

Devamı »

Romatoid Artrit

Artrit eklem iltihaplarını tanımlamakta kullanılan terimdir. Artritlerin yaklaşık 100 türü vardır ve romatoid artrit en sık rastlanan artrit çeşitlerindendir. Bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalık olan romatoid artrit eklemlerde ve kılıflarında ağrıyla seyreden iltihaba yol açar. Bağışıklık sistemi buna karşı antikor üreterek enfeksiyona kontrolsüz olarak saldırır ve böylece kıkırdak ve eklemlerde hasar ve yıkım oluşur. Romatoid artrit günlük aktiviteleri etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Romatoid artrit belirtileri kişisel olarak değişmekle birlikte genellikle etkilenen alanlar parmaklar, bilekler, diz, ayaklardır. Ani ve şiddetli gelen krizlerle, gribe benzeyen işthasızlık, bitkinlik gibi etkiler, eklemlerde sertlik, sıcaklık ve ağrılar, kırmızılık ve şişliktir. Şiddetli romatoid artritlerde derilerde kırmızılaşma, kulak-burun ve saçlı deride deformasyona neden olabilmektedir.

Devamı »

Ortopedik Engel Nedir?

Ortopedik engel kişinin eğitim ve iş yaşamındaki performans ve başarısını etkileyen, doğuştan ya da daha sonradan oluşan, tüm tedavi ve önlemlere karşın sinir sistemi, kas, eklem ya da iskelet sisteminin normal çalışmasının sağlanamadığı durumdur.

Doğuştan olan ortopedik engeller; kalça çıkıklığı, ayak çarpıklığı, el – kol ya da ayak – bacak eksikliği, omurga sorunları ve felçlerle meydana gelebilir. Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında görülen ateşli hastalıklar, kazalar, kızamıkçık hastalığı, yeterli beslenememe ve sistemik hastalıklar bebekte ortopedik engel oluşmasının nedenleridir.

Devamı »

Bel Ağrısında Risk Faktörleri

Bel ağrısı gelişiminde,mesleksel risk faktörleri çok önemli rol oynamaktadır. Aşırı hareketlilik, ağır kaldırma, öne eğilme sıklığı bulunan, titreşime maruz kalan meslek gruplarında bel ağrısı daha sık görülmektedir.

Mesleksel olsun olmasın bel ağrısının en önemli nedeni ağır yükler kaldırılmasıdır. 10-12 kiloyu aşan ağırlıkların kaldırılması ve özellikle yükü dengelemeden, tek elle kaldırmalar bel ağrısı oluşma riskini arttırır. İtme-çekme, dönerek eğilme, ani bel hareketleri ve kaldırma hareketlerini yapanlar ve sık eğilenlerde, sürekli aynı pozisyonda kalınması gereken mesleklerde bel ağrısı çok sıktır. Sanayi çalışanları, ağır vasıta şöförleri, tezgahtarlar bel ağrısının en sık görüldüğü kişilerdir. Ayrıca titreşime maruz kalan mesleklerdeki insanlarda da bel ağrısı oranı artar.

Devamı »

Kalça Protezi Uygulamasını Gerektiren Rahatsızlıklar Nelerdir?

Bilindiği gibi kalça protezi uygulaması, kalça eklem ve kemiklerinin hasar alması sonucu tedaviye cevap vermeyen durumlarda eklemin yeniden yapılandırılmasıdır.

Kalça protezi uygulamasını gerektiren haller şöyle sıralanmaktadır;

Osteoartit gibi birinci ya da ikinci derecede bozucu hasara neden olan eklem hastalıkları, kalça eklemine sıçramış iltihaplı hastalıklar, avasküler nekroz olarak adlandırılan ve kan dolaşımının yetersizliği nedeni ile kemik dokusunun ölmesi durumu, kemiğe bozucu bakteri yerleşmesi, verem, doğumsal çıkık ya da eğrilik, kemik tümörleri, geçirilmiş bir hastalık sonucu kalça ekleminin tutulması ve iyileşmemesi, kırık sonrası kaynamamadır.

Devamı »

Boyun Ağrısı

Boyun ağrıları insanların karşılaştığı en sık ve en yaygın problemlerden biridir. Bel ağrılarından sonra en çok görülen ağrılardandır. Nüfusun üçte birinde hayatları boyunca en az bir defa boyun ağrısı şikayeti yaşanmaktadır. Ciddi rahatsızlık ve iç gücü kayıplarına neden olabilir.

Boyun ağrısının pek çok nedeni bulunmaktadır. Romatizmal hastalık, kemik erimesi ve özellikle metastazlar boyun ağrısının önemli nedenlerindendir. Görülme sıklığı cinsiyet, yaş ve genel sağlık durumundan etkilenen boyun ağrısında sigara kullanımı ve spor yapılmaması ile meslek faktörleri de oldukça önemlidir. Doğumsal bazı anormallikler de kronik boyun ağrısına sebep olur.

Devamı »

Kırık Tipleri Ve Sınıflandırma

Kırıklar tıbbi açıdan bir çok sınıflamaya tabi tutulmaktadır. 7 farklı türde değerlendirilen kırık tipleri şöyle sıralanmaktadır.

İlk olarak doku durumuna göre yapılan kırık sınıflamasında normal, hastalıklı kemiklerde ve yorgunluk kırığı olarak üçe ayrılmaktadırlar.

Kırığın çevresindeki doku ve mukoza varlığına bunların dış dünya ile ilişkisine göre kapalı ve açık kırıklar olarak ikiye ayrılırlar.

Kırık kendisini oluşturan kuvvetlerin tipine göre direkt ve indirekt olarak ikiye ayrılır.

Devamı »

Alçı Uygulanmasından Sonra Gözlenmesi Gereken Durumlar


Alçı uygulandığında, komplikasyonları önlemek için etkilenmiş olan uzvun düzenli bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir. İlk olarak, saat başı renk, hassasiyet ve hareket kontrol edilir. El ve ayak parmaklarında renk pembe ve cilt ılık olmalıdır. Renk bozukluğu bölgeye giden kanın azalmasının işareti olabilir. Şişme varsa alçılı bölge yükseltilir ve gerekirse alçı yarılır. Ağrıda şiddetlenme görüldüğünde yine şişme sebebiyle olmuş olabileceği gibi kas içinde kanama olabilir. Hareketlerde zorluk var ise bu da sinir harabiyetinin işaretidir.

Alçıdan sonra gelişebilecek önemli komplikasyonlar vardır. Basınç yaraları bunlardan biridir. Ayak bileğine yakın bulunan kemik çıkıntıları, çene eklemleri ve topuk gibi bölgelerde çok sık gelişebilir ve 2-3 saatte oluşabilen bir durumdur. Bölgede ağrı ve yanma belirtileridir. Ayrıca alçı içine kaşıma amaçlı sokulan yabancı cisimler de alçıda bozulmaya sebep vererek yara oluşumuna katkıda bulunur. Bu tür bir eyleme girilmiş ise alçı 24 saat geçmeden kontrol edilerek gerekirse değiştirilmelidir.

Devamı »