Bilgisayara Bakma Sendromu

Bilgisayarlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bir çok harika iş gerçekleştiren bu makineler farkında olmasakta gözlerimizi zorlayabilir. Bilgisayara bakma sendromu olarak bilinen durum (CVS) günün büyük bölümünü ekran karşısında geçirenlerde görülen bir sağlık şikayetidir.

Bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerden sonra bilgisayara bakma sendromunun zararları ortaya çıkmaya başlar. Bunlar yorgunluk, baş ağrısı, gözlerde kuruma ve göz çevresinde ağrı ile odaklanmakta zorluk ve konsantrasyonu korumaktır. Bilgisayarla ilgili göz şikayetlerini azaltmak için netlik ve kontras ayarının iyi yapılmış olması gerekmektedir.

Devamı »

3-D Görüntüler Çocukların Gözlerini Bozabiliyor

3 Boyutlu oyun ve film üreticileri 6 yaşından daha küçük çocukların bu görüntülerle çok fazla haşır neşir olmamaları gerektiği konusunda aileleri uyarıyor. Göz doktorları bu görüntülerin gelişmekte olan çocuk gözlerinde nasıl bir etki bırakacağının bilinmediğini bu yüzden son derece dikkatli olunması gerektiğini öğütlüyor.

Özellikle 3 boyutlu oyun konsolları ve oyun üretimi yapan Nintendo şirketi çok uzun sürelerle bu görüntüleri izleyen çocukların kendilerini hasta hissedebilecekleri konusunda görüş bildiriyor. Ürettikleri oyun konsollarında 6 yaşından küçük çocuklar için ailelerin 3D erişimi engellemelerini iletiyorlar.

Devamı »

Arpacık

Arpacık göz kapağında yerleşen ağrılı bir enfeksiyondur. Dış görünüşü bozmasının yanında oldukça acı veren bir deneyimdir. Arpacıklar iç arpacık ve dış arpacık olarak iki çeşittir.

Dış arpacığın nedeni göz kapağı kenarındaki yağ bezine yerleşen Staphylococcus bakterisinin oluşturduğu enfeksiyondur. Göz ışığa duyarlılık kazanır, gözyaşı salgısı artar ve gözde yabancı bir cisim varmış hissi yaşanır. Arpacığın içinde bulunan irin genellikle sıcak kompresle boşaltılır ancak bunun ileri dönemlerde yapılması sakıncalıdır. Çünkü kirpik köklerinin sıklığı nedeni ile irin başka yerlere bulaşarak arpacığın iyileşme sürecini etkiler. İlk zamanlarda arpacık şişmiş ve kızarmış bir sivilceye benzer. Daha sonra şişlik artar ve kızarıklık daha yaygınlaşır. Göz kapağının tamamen kapanmasına neden olabilir.

Devamı »

Renk Körlüğü

Renk körlüğü en sık görülen görme bozukluklarından biridir. Körlük olarak adlandırılmasına rağmen bazı renkleri gri görmek ya da ayırt edememek şeklinde görülür. Özellikle kırmızı ve yeşil tonlarında görme güçlüğü oluşmasına karşın diğer renklerde görme sorunu nadirdir.

Renk körlüğünün nedeni koni hücrelerinin gelen ışığı yanıtlamak için gerekli kimyasalları üretmemesidir. Renk körlüğü genellikle kalıtsaldır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen görme bozukluğu ilaçlar, yaşlanma ve hastalıkla da oluşabilir.

Devamı »

Lenslere Genel Bakış

Artık teknoloji öylesine ilerledi ki, eskiden olduğu gibi göz kusurlarını tedavi etmede tek yönteme bağlı kalmak zorunda değiliz. Gözde olan miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırılma kusurlarını çözmek, göz tembelliğini düzeltmek için artık gözlüklerin yanısıra kontakt lens kullanımı ve ameliyatlar kullanılıyor. Gözlükler yeni cam ve çerçevelerle ihtiyaçları daha iyi karşılarken, ameliyatlar kornea ve mercek üzerinde çok kısa ve acısız olarak gerçekleştiriliyor.

Devamı »

Göz Temizliği ve Bakımı

Gözler vücudumuzun en önemli organlarındandır. Bu nedenle göz temizliği ve bakımı önemlidir. Aslında gözler için özel bir bakıma ihtiyaç yoktur. Çünkü gözler sürekli olarak gözyaşı ile kendi kendine temizlenir, göz kapakları ve kirpikler de gözleri dış etkilere karşı korur, yabancı cisimlerin göze girmesini engeller.

Sağlıklı kişinin göz kapaklarının iç köşesinin ve kirpik diplerinde biriken kurumuş çapakların temizlenmesi yeterlidir. Bütün bunların yanında göz temizliğinde temel ilke, gözlerin her zaman göz kapağının iç kenarından dış kenarına doğru temizlenmesidir. Temizlik ılık, duru su ile yapılmalı, kesinlikle sabun kullanılmamalıdır.

Devamı »

Göz Tembelliği

Ambliyopi terimi görme ve tembellik kelimelerinin latincelerinden oluşan görmede yavaşlık olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Genellikle organik bir nedeni olmaksızın görme keskinliğinin azaldığı ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Şaşılık ile birlikte en fazla görülen suyu anormalliğidir. Göz tembelliği şaşılığa neden olabilmektedir.

Tek taraflı yani tek gözde olabildiği gibi iki gözde de olabilir. Göz tembelliği olduğunun sözlenmesi için iki göz arasında bariz şekilde görme keskinliği farkı olmalıdır. Ayrıca görülen nesnelerin şekillerinde bozukluk ve derinlik algısında yanılsama da bulunmaktadır.

Devamı »

Diabetik retinopati

Diabetik retinopati retinadaki kılcal damar yapısının değişmesi ile meydana gelen bir hastalıktır. Bütün dünyada 40-65 yaş grubunda körlüğe sebep olan en önemli hastalıktır. Diabetik retinopati şeker hastalığının en önemli yan etkilerinden biridir.

1922 yılında bulunan insülin ilk kez 1925 yılında kullanıldı. Şeker hastalığına karşı geliştirilen diğer ilaçların da bulunmasıyla şeker hastalarının ömürlerinde büyük bir uzama oldu. Bu uzama ile birlikte diyabetik retinopati görülme sıklığı da artmış oldu. Diabet teşhisi konan hastaların yaklaşık % 3-5’inde teşhis anında retinopati bulguları mevcuttur. Diabetik Retinopati görülme sıklığı diabetin insüline bağımlı olup olmadığına göre farklılık göstermektedir. İnsülin bağımlı diabette, gelişme sıklığı diabetin başlama yaşının puberte öncesi, 30 yaş altı ve üstü oluşuna göre farklılık gösterir.

Devamı »