Bilgisayara Bakma Sendromu

Bilgisayarlar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bir çok harika iş gerçekleştiren bu makineler farkında olmasakta gözlerimizi zorlayabilir. Bilgisayara bakma sendromu olarak bilinen durum (CVS) günün büyük bölümünü ekran karşısında geçirenlerde görülen bir sağlık şikayetidir.

Bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerden sonra bilgisayara bakma sendromunun zararları ortaya çıkmaya başlar. Bunlar yorgunluk, baş ağrısı, gözlerde kuruma ve göz çevresinde ağrı ile odaklanmakta zorluk ve konsantrasyonu korumaktır. Bilgisayarla ilgili göz şikayetlerini azaltmak için netlik ve kontras ayarının iyi yapılmış olması gerekmektedir.

Devamı »

Çocuklarda Burun Kanaması

Çocuklarda burun kanaması sık oluşabilen, aniden başlayan ve genellikle kendiliğinden düzelen bir durumdur. Küçük çocuklarda yılda en az bir defa kanama olması normaldir. Normalden fazla tekrarlayan burun kanamaları altta yatan ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.

Burun kanamasının çeşitli nedenleri vardır. Burnun bir travmaya uğraması en sık görülen kanama nedenidir. Burnu sertçe bir yere çarpmak, içine bir nesne sokmak gibi durumlar bu gruba girer. Burun ya da kafatası kemiklerinin kırılması da bir kanama sebebidir. Alerji, enfeksiyon ve soğuk algınlığı, burun zarının şişmesi ve tahriş olmasına neden olur. Bu da en küçükbir kaşıntı ya da darbede, kuvvetli bir hapşırma ya da sümkürmede burnun kanamasına yol açar. Kış ve sonbahar aylarında düşen nem seviyesi burun içinde kuruluğa ve damarların çatlayarak kanamasına sebep olur. Genetik nedenler ya da ilaç kullanımı nedeni ile oluşan kan pıhtılaşması sorunu da burun kanamasının bir başka nedenidir. Nadiren de olsa tümör oluşumu burun kanaması nedenleri arasındadır. Küçük çocuklarda kanamaya yol açan burun içi tümörler genellikle iyi huylu olmakla birlikte doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Devamı »

Kulak Çınlaması (Tinnitus)

Çınlama; kulakta zile benzeyen sesler, uğultu ya da tıslama hissinin oluşudur. İşitme kaybı ya da sadece gürültüye bağlı olabildiği gibi işitmesi normal insanlarda da gelişebilen bir problemdir.

Kulak çınlaması bir hastalık, tıbbi bir durum, yaralanma ya da ilaçların etkisi ile oluşan bir belirti değildir. İç kulağın içinde elektrik yükü taşıyan binlerce işitme hücresi vardır. Bu hücrelerin üzerinde küçük tüycükler vardır ve ses dalgalarının bu tüycüklere baskı yapması ile hareket ederek elektrik boşalmasını sağlayarak işitme hücrelerini tetiklerler. Beyin bu sinyalleri ses olarak yorumlar. Bu tüycükler bükülür ya da kırılırsa rastgele elektrik darbeleri gönderirler ve çınlama oluşur. İşitsel hücrelerin hasar görmesi için baş ya da boyun travması, ya da yüksek sese maruz kalma gibi pek çok sebep gerekir.
Bu yazı saglikal.com sitesi için hazırlanmıştır.

Devamı »

Çocuklarda Kulak Enfeksiyonları

Kulak iltihabı çocuklarda en sık görülen çocukluk çağı hastalıklarındandır. Otitis media ya da orta kulak iltihabı olarak bilinen bulaşıcı olmayan ve kulak zarını etkileyen enfeksiyonlardır.

Genellikle soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyonla gelişir. Orta kulak iltihaplanır. Östaki tüpü çocuklarda enfeksiyon oluşumuna daha müsait yapıdadır. Kulak enfeksiyonları çoğunlukla tedavi olmadan kendiliğinden temizlenir. Ancak çok küçük bebeklerde ve çocuklarda devam eden ciddi enfeksiyonlar kesinlikle tıbbı tedavi gerektirir. Sağlıklı yağam tarzını benimsemek ve bağışıklığı güçlendirmek kulak enfeksiyonu oluşma riskini azaltmaktadır.

Devamı »

Kulak Ağrısı

Kulak ağrısının en bilinen nedenleri orta kulak iltihabı, dış kulak iltihabı ya da kulağa su kaçmasıdır. Kulak kanalına yerleşen bakteriler iç kulağa ilerleyerek yara, şişme ve ağrıya neden olabilir.

Kulak ağrılarına neden olan hastalıklar genelde bulaşıcı değildir.

Kulak ağrıları bıçak saplanması gibi ani gelen acılar, işitme kaybı, kaşıntı, yüksek ateş, bulantı, kusma, şişme, çınlama ya da kulak akıntısı ile birlikte görülebilir.

Devamı »

Lenslere Genel Bakış

Artık teknoloji öylesine ilerledi ki, eskiden olduğu gibi göz kusurlarını tedavi etmede tek yönteme bağlı kalmak zorunda değiliz. Gözde olan miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırılma kusurlarını çözmek, göz tembelliğini düzeltmek için artık gözlüklerin yanısıra kontakt lens kullanımı ve ameliyatlar kullanılıyor. Gözlükler yeni cam ve çerçevelerle ihtiyaçları daha iyi karşılarken, ameliyatlar kornea ve mercek üzerinde çok kısa ve acısız olarak gerçekleştiriliyor.

Devamı »

Ani İşitme Kaybı

Ani işitme kaybı, 3 gün veya daha az bir süre içinde işitmenin yüzde otuzdan daha büyük bir oranda düşmesidir. Ani işitme kaybı erkek ve kadınlarda eşit oranlarda görülmesine karşın, 40-65 yaş arasındaki kişilerde diğer yaş gruplarına oranla daha fazla görülmektedir

Ani işitme kaybı pek çok nedene bağlı olabilir. Virüs ve bakteriler, dolaşım bozuklukları, bağışıklık sisteminin yetersizliği, sinir sistemi bozuklukları, doğumsal anormallikler, ilaç kullanımı, duygusal sorunlar, alkol kullanmak, yorgunluk, yaşlılık, hamilelik ve şeker hastalığı ani işitme kaybına sebep verebilir.

Devamı »

Ani işitme Kaybının Belirtileri


Ani işitme kaybı isminden anlaşılacağı üzere birdenbire ortaya çıkan, genellikle tek bazen çift tarflı işitme kaybı ile başlamaktadır. Vakaların neredeyse yarısında hastalar sabah uyandıklarında duyamadıklarını farketmekle birlikte diğer bir önemli grup ise telefon görüşmesi gibi direkt kulağa hitap eden bir sesle karşı karşıya kaldıklarında farketmektedirler.

Tek kulakta görülme daha sıktır, ancak toplam hastaların yüzde onunda iki kulakta birden işitme kaybı olabilir.

Devamı »