Kemik Erimesinde Denge Egzersizleri

Denge egzersizleri ile ilgili yapılan araştırmaların sonucu, bu egzersizlerin her iki cinsiyette de düşmeleri yarı yarıya engellediğini göstermiştir.

Denge egzersizlerinin pek çok çeşidi olmasına karşın özellikle kemik erimesi olanlarda yoga pozisyonu denilen yerde oturur pozisyon, ayakta kollar yanda topuklar birbirine yapışık eğilip kalkma pozisyonu ve tek bir ayak üzerinde durma pozisyonları önerilmektedir.

Denge egzersiz pozisyonlarında 30 saniye ve bir dakika arasında, duruşu korumak ve tekrarına yönelmek gerekir. Ayrıca yerde bulunan bir çizgi üzerinde dengeyi bozmadan yürümekte aynı şekilde denge pozisyonları arasında önemli bir pozisyondur.

Devamı »

BEL AĞRISINDA EGZERSİZ TEDAVİSİ

Fizik tedavi ve fiziksel rehabilitasyonun ana alanı hareket sistemi hastalıklarıdır ve bunların hepsinde belli sınırlar içinde hareket sorunları vardır. Bu yönden egzersizler, tedavi ve rehabilitasyonun temel araçlarından biridir.

Bel ağrısı çeken hastalarda omurga hareketleri kısıtlanır, dayanıklılık azalır, kaslar zayıflar, genel kondüsyon bozulur. Normalde doğrultucu kaslar bükücü kaslara göre daha güçlü olmalarına karşın bel ağrılı hastalarda doğrultucu kaslar daha önce zayıflar. Oysa duruşun korunmasında doğrultucu kasların görevleri daha önemlidir.

Egzersiz tedavisi bel ağrısında yaygın biçimde kullanılan ve etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir.

Devamı »

Yaşlılar İçin Menü Düzenleme

Yaşlı bireylerde beslenme durumuna tesiri olacak fizyolojik, fiziksel ve psikolojik değişimler oluşmaktadır. Yaşlılık döneminde sağlıklı bir beslenme ve yaşam biçimi ile sağlık sorunlarının azalabileceği ve yaşam kalitesinin artacağı bilinmektedir. Dolayısıyla yaşlıların beslenmelerinin planlanmasında temel amaç; yaşlıların daha enerjik, canlı, özgür bir hayat sürdürmelerini kolaylaştırmaktır. Çoğu yaşlı, çocukluktan alıştığı besin alım biçimini sürdürmektedir. Bu durum; besin seçimi, hazırlanması, pişirilmesi ve öğün düzenini de kapsamaktadır. Besin alım düzeyi; alerji, besin duyarlılığı, uyum yeteneğinin azalması ve sosyal faktörlerden etkilenmektedir.

Devamı »

Kolesterol Kontrolü

yuksek-kolesterolYüksek kolesterolün denetim altında tutulması ile yaşam süresinin arttığı, kalp ve damar hastalıkları kaynaklı kayıpların azaldığı ve kalıcı sakatlıkların önlendiği kesin olarak bilinmektedir. Yüksek kolestrolün yanısıra şişmanlık, hipertansiyon, şeker, sigara kullanımı gibi risk oluşturan durumların tedavisi de amaçlanmalıdır.

Kolestrol yüksekliğinde tedavi ilaçla ve ilaçdışı olarak 2 aşamada gerçekleştirilir:

Tedaviler her hasta için farklılıklar gösterir. Doktor gözetiminde yapılan ilaç tedavisi yanında ilaç dışı tedaviler de ihmal edilmemelidir. Tedavide hedef belirlemede LDL-kolesterol düzeyi esas alınmalıdır. Bu düzey hastanın diğer sistemlerindeki rahtsızlıkları göz önüne alınarak belirlenmelidir.

Devamı »

Şişmanlığın Nedenleri 2 – Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme Alışkanlıkları
Genetik yatkınlıkla beraber beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler son yıllarda üzerinde en çok durulan faktörlerdir. Bebeklik döneminde diyetin (ve özellikle aşırı beslemenin) ileride obezite riski taşıdığı hipotezi sık olarak düşünülmüştür, ancak erken diyetin çocukluk çağı sonrasında obezite gelişimine etkisini gösteren çok az sayıda çalışma vardır.

Devamı »

Şişmanlığın Nedenleri I

obeziteGenetik
Son zamanlarda yapılan geniş çalışmalar, obezitenin genetik faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Farklı genlerin oluşturduğu yatkınlık ile birlikte çevresel faktörlerin de etkisiyle kompleks bir hastalık olan obezite ortaya çıkmaktadır.

Çocukluk yaş grubundaki obezitede ebeveyn-çocuk ilişkisi yapılan çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur. Her iki ebeveyn obez ise, çocuğun obez olma olasılığı %80, sadece biri obez ise %40–50, her ikisi de obez değilse %7–9 oranında bulunmuştur.

Devamı »

Beden Kitle İndeksi Nedir?

baskulBeden Kitle İndeksi: Total vücut yağı ile korelasyon gösteren, boy uzunluğu ve vücut ağırlığına bağlı bir indekstir. Beden kütle indeksi aşağıda verilen denklemle hesaplanmaktadır. Kişinin kilosunun hangi sınıfa girdiği bu endekse göre belirlenir.

Beden kitle endeksi şu yolla hesaplanır :

BKI = Ağırlık (kg) / boy (m²)

Devamı »

GOJI MEYVESİ – Goji Berry

goji meyvesi

Goji meyvesi insan vücudunun sağlıklı kalmasında büyük bir rol üstlenir. Genellikle yaşam kalitesini arttırmak ve ömrü uzatmak için başvurulan bir meyvedir. Himalayalar ve Tibet kökenli bir bitkidir.
Kullanılan çevrelerde mutluluk meyvesi olarak adlandırılır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve karaciğeri korumak bilinen en önemli etkileridir. Sperm üretimini arttırır. Dolaşım sistemini güçlendirir ve sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeyi sağlayan bol miktarda antioksidan içerir.

Devamı »