Tırnaklar Sağlıkla İlgili Çok Şey Söylüyor

Tırnaklar uzun yıllardır, özellikle kadınlarda bir güzellik ölçütü olarak kabul ediliyor. Tırnaklar ne kadar uzun ve bakımlıysa toplumsal bir statü sembolu, cinselliği uyaran öğeler olarak değerlendiriliyor. Rekor boyutta uzatılan tırnaklar, her yıl değişen renk ve manikür tipi modaları bile var. Pek çok kişi için uzun uzun uğraşılması gereken vücut bölümleri iken kimileri içinse hiç önemsenmeyen gereksiz ayrıntılar olarak görülüyor.

Tırnaklara yaklaşım ne olursa olsun aslında bir sağlık ölçütü olduğu çoğu zaman gözardı ediliyor. Tırnakların başlıca işlevinin kaşınmak, kazımak gibi işler olduğu sanılıyor. Oysaki tırnaklar yetersiz beslenme, enfeksiyon ve ciddi hastalıklar konusunda uyarı işaretleri sunuyor.

Devamı »

Güneş : Dost mu, Düşman mı ?

Her yıl milyonlarca insana cilt kanseri teşhisi konuluyor. Cilt kanser ve hastalıklarının en büyük nedenlerinin başında ise güneşten korunmama ve direkt güneş ışığına maruz kalma geliyor. Aslında cildin güneşten korunabilmesi için pek çok seçenek var, ancak insanlar güneşi tehlike olarak algılamıyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Güneş içerdiği D vitamini ile vücudumuza gerekli ancak zararları yararlarının çok önüne geçebiliyor.

Güneşten korunmak için öncelikle kulandığımız giysilerin kumaşlarına dikkat etmeliyiz. Koyu renkli giysiler açık renkli giysilere, sentetikler pamuklulara göre daha zararlı kabul ediliyor. Aynı şekilde ıslak kumaşlar, kuru kumaşlara oranla zararlı. Seçilen giysi ve şapkaların mümkün olduğunca sık dokunmuş ancak hafif kumaşlardan üretilmesi gerekiyor.

Güneş kremleri sanıldığı gibi kozmetik ürünler değil sağlık için gereksinimdir. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneşe karşı koruyucu olan kremler sürülmelidir ve bu kremlerin koruyuluğu en az 15 faktör olmalıdır. Güneş koruyucu mümkün olduğunca kalın bir tabaka olarak sürülmelidir. İnce bir tabaka ile kalın bir tabaka arasında yüzde 50 civarında bir koruma farkı ortaya çıkmaktadır. Çok terliyorsanız ya da suya girecekseniz suya dayanıklı bir güneş kremi seçmelisiniz. Güneş kremlerinin pek çoğu anında etkili değildirler. Bu yüzden güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce sürülerek cilt tarafından emilmesi sağlanmalıdır. Gerektiği durumlarda krem tazelenmelidir.

Devamı »

En Sık Görülen Cilt Sorunları

Cilt sağlığının toplam sağlığımız üzerindeki rolü tartışılmazdır. Cildimiz bedeni bir kalkan gibi sararak dış etkenlere karşı korur. Cilt rahatsızlıkları birbirleri ile karışmaya müsaittir. En sık görülen cilt sorunları, belirtileri ve tedavilerine kısa kısa göz atalım;

Ayak mantar enfeksiyonu: Fungus denilen mantarların ayak yüzeyinde yerleşmesi ile oluşur. Ayak parmak araları ve dış yüzeylerinde kırmızılık, kaşıntı, cilt çatlakları, tırnaklarda sararma, kalınlaşma ve kırılmalarla belirgindir. Mantar önleyici krem ve spreyler, ayakların günlük yıkanması, temiz çorap ve ayakakbı kullanımı ile ayakların çıplak bırakılmaması ile tedavi edilir.

Devamı »

Saç Dökülmesinin 9 Nedeni

Açıklanamayan aşırı saç dökülmesi endişe verici ve korkutucu olabilir. Saç dökülmelerinin pek çoğu zaman kaybedilmediği takdirde düzeltilebilir. Herkes saç kaybeder. Bu kayıplar genellikle saçları fırçalarken ya da duş esnasında olmaktadır. Herşeyiyle sağlıklı bir insanda bile günde 50-100 tel saç kaybı son derece normal değerlendirilmektedir. Saçların dökülmesi hız kazanmışsa ya da dökülen saçların yerine yenisi gelmiyorsa daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Saç dökülmelerinin en çok rastlanan 9 nedeni vardır.

Devamı »

Kreminiz Gerçekten Koruyor mu?

Günlük olarak kullanılan nemlendirici ya da kırışık giderici kremler ultraviyole ışınlara karşı koruma malzemesi barındırmayabilir. Bu nedenle güvenilerek kullanılan ürünler cilt kanseri, kırışıklık ve lekelerin oluşumunu engelleyemeyebilir. Koruduğumuzu sandığımız cildimiz tamamen savunmasız olabilir.

Cilt kremlerinin hepsi değişik maddeler içeren şekilde formüle edilmektedir. Pek çok şirket ürünlerinin ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olduğunu beyan etse de bu ışınlar A ve B tipi olarak iki çeşittir. Ürün etiketlerinde UV-A ve UV-B koruyucusu olduğunu bildiren ibareler olmalıdır.

Devamı »

Saç Dökülmesi

Saç kaybı çok fazla sayıda insanı etkileyen bir durumdur. Duşta ya da saç fırçasının üzerinde normalden biraz daha fazla saç görmemiz bizi hemen endişeye iter. Aslında başta bulunan 100 ila 150 bin tane saçın içinden 100 tanesinin döküldüğünü bilmek biraz rahatlatıcıdır. Dökülen saçlar genellikle ömrünü tamalamış saçlardır ve yerlerine yenisi çıkar. Bazı insanlar bu kadar şanslı değildir. Dökülen saçların yerine yenileri çıkmamaktadır.

Gerçek saç dökülmesi erkeklerde daha yaygındır. Erkek tipi dökülme sıklıkla 20’li yaşlarda başlar. Saç çizgisi ya da tepelerde dökülme ve açılmalar yapar. 50 yaşını aşan erkeklerin yarısı saç dökülmesi problemini yaşamaktadır. Kadınlarda saç dökülmeleri tipik olarak menapozdan sonra başlar. Kadın tipi kellik adı verilen dökülmeler büyük açılmalardan çok saçların azalması ve çok seyrekleşmesi şeklindedir. 50 yaşından genç kadınlarda saç dökülmesi çok nadirdir ve hormonlardaki değişmeler, stres ya da başka bir sağlık sorunu nedeni ile dökülme yaşanır.

Devamı »

Cilt Kanserine Karşı Tetikte Olun

Cilt kanseri, yaygın olarak görülen ve oldukça hızlı yayılabilen bir kanser türüdür. Erken teşhisin çok büyük önem taşıdığı bu kanser türü kendini belirten bazı özel işaretler vermektedir. Sağlığına önem veren ve vücudunu tanıyan bir kişi cildin verdiği bu uyarılarla bir hekime başvurabilir ve erken teşhisin avantajlarından yararlanır.

Cilt kanseri ile ilgili kontrol mekanizması son derece basittir. Bir aynanın karşısına geçerek ve görülemeyen yerler için ayrı bir el aynası kullanılarak tüm vücut kontrol edilebilmektedir. Yine de görülemeyen yerler olursa güvendiğiniz bir kişinin yardımına başvurabilirsiniz. Kadınlar bu konuda erkeklerden daha başarılı olmakta ve erkeklerden daha erken cilt değişimlerini farkedebilmektedir.

Devamı »

Cilt Lekeleri Neden Olur

Cilt lekelerinin oluşma nedeni deriye renk veren maddelerde oluşan bir bozukluktur. Deriye rengini veren madde yine vücut tarafından üretilmektedir. Renk verici üretiminin az ya da çok oluşması deri renginde değişikliklere neden olmaktadır. Biz bu değişiklikleri leke olarak adlandırmaktayız.

Cilt lekelerinin en önemli oluşumsebepleri güneş ışığı, hormonsal farklılaşmalar, ilaç kullanımı, sistemik hastalıklar ve kalıtımdır. Tüm lekeler güneş lekeleri, benler, yaşlılık ve hamilelik lekeleri olarak dört ana gruba ayrılır. Bu ana gruplardaki lekelerin tamamı vücuda renk veren maddelerin eşit olmayan dağılımı yüzünden olur.

Devamı »