Yenidoğan Bebek Yıkama

Bildiğimiz gibi bebeklerin doğumundan itibaren çok özverili ve dikkatli olunması gereken bir dönem ebeveynleri beklemektedir. Kısa zaman içerisinde bebek bakımı ile ilgili eğitim ve bilgi kaynakları fazlası ile artsa da bu kaynakların ne kadar değişik olduğu da bir o kadar önemlidir.
 
Bebek yıkama konusu, ebeveynlerin en çok dikkat etmeleri gereken hususlardan birisi olarak dikkatleri çekiyor. Bebek yıkamada ilk deneyim, ilk tecrübe bebeğinizle yaşayacağınız en özel anlardan biri olacaktır.
 

Devamı »

Erken Doğumun İşaretleri

Hamileler için erken doğum yapacaklarını düşünmek korkutucu olabilir. Ancak prematüre bebekler doğumun doğasında vardır. Hamile bir kadında pek çok değişiklik görülür. Bunların bazıları gebeliğin normal olayları ise de bazıları erken doğuma işaret ediyor olabilir. Erken doğum belirtilerini genellikle ayırt etmek güçtür. Ancak gebeler erken doğum işaretlerini bilmeli ve dilenmese de başlarına geldiklerinde yorumlayarak doktorlarına danışmalıdır.

Her bir saat içinde 6 ve daha fazla rahim kasılması erken doğumun işareti olabilir. Her saat için 6 kasılma her on dakikaya bir kasılma demektir. Kasılma aralıkları 10 dakikadan az olmaya başlamışsa kadın erken doğum yapacak olabilir.

Devamı »

Bebeklerin Yedikleri Zekalarını Etkiliyor

Pazartesi günü açıklanan bir çalışma yeni yürümeye başlayan çocukların işlenmiş gıdalarla beslenmesinin zeka oranlarını düşürebildiğini belirtiyor. İngiltere’de yapılan bu araştırmanın sonuçlarından biri de doğal vitaminler yönünden zengin bir şekilde beslenen bebeklerin ileriki yaşamlarında çok daha zeki olduğu yönünde.

Bristol Üniversitesinde yapılan çalışmayı yürüten Kate Northstone, uygun ve dengeli bir diyetle beslenen insanların zamanla IQ değerlerinin sağlıksız ve işlenmiş gıdalarla beslenenlere göre önemli ölçüde yüksek olduğunu dile getiriyor.

Devamı »

Çalışan Annelerin Çocukları Daha Şişman Oluyor

Çalışan kadınların çocuklarının vücut kitle indekslerinin daha fazla olduğu son yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Bu çocuklar anneleri çalışmayan çocuklara göre daha şişman olmakla birlikte genel sağlık açısından onlardan farkları bulunmuyor.

Yapılan araştırmaya göre annesi çalışan çocuklar her 5 ay boyunca fazladan 2 kilo alıyor. Annelerin günlük çalışma saatleri bile çocuğun kilosunu belirlemede rol oynayabiliyor. Ancak bu çocuklar yaşıtlarına göre daha sağlıklı durumdalar.

Devamı »

Otistik Bozukluk

Otizm iletişim ve sosyal becerilerde ciddi gecikmelere neden olan sinir sisteminin gelişimi ile ilgili bir bozukluktur. Otizm etkilerinin geniş bir yelpazesi ve şiddet dereceleri vardır. Otizm belirtileri ortalama 3 yaşlarında ortaya çıkar ve hayat boyunca devameder. Bazı çocuklar destekle kendi ihtiyaçlarını karşılayabilirken bazıları ömür boyu yardıma ihtiyaç duyarlar.

İletişim ve sosyal etkileşimlerin yanısıra çocuklar sıklıkla dış dünyadan kendilerini soyutlarla ve kendi içlerinde bir dünya geliştirirler. Çocukları en çok etkileyen nörolojik hastalık olan otizm istatistiklere göre her 150 çocuktan birini etkilemekte ve erkek çocuklarda kızlara oranla 3-4 kat daha fazla görülmektedir.

Devamı »

Beşinci Hastalık Nedir?

Beşinci hastalık yanaklar başta olmak üzere kol ve bacaklarda yayılan kırmızı-pembe döküntülü bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcılık dönemi döküntülerin başlamasından öncededir. Döküntüler 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzelir ve normal aktivitelere dönülebilir.

B19 isimli bir parvovirüsün neden olduğu beşinci hastalık genellikle çocuklara bulaşır. Hafif ateş, baş ağrısı ile başlayan hastalık birkaç gün içinde kas ağrıları ile gelişir. 2 hafta kadar sonra yanaklarda kırmızı renkli belirgin kıvrımlı döküntüler başlar. Çocuğun yüzü sert bir tokat atılmış gibi bir görünüm alabilir. Döküntüler esnasında genellikle çocuğun kötü hissetmesine neden olan belirtiler görülmez.

Devamı »

Çocuklarda Konsantrasyon Sorunları

Küçük çocuklar, özellikle erkek çocukları çoğu kez sınıflarında “dikkatsiz”, “konsantre olamıyor” şeklinde betimlenmiştir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olsun ya da olmasın bu çocuklara yardımcı olmanın tek şekli ilaçlar olmamalıdır. Bu tür çocuklar görevlere odaklanma, konsantre zorluğu, sınıfta içine kapanma ya da sık sık ödevini unutma gibi durumlarla karşımıza çıkar. Aslında çok parlak görünmelerine rağmen sürekli bir sorun yaşarlar.

Bu durumda yapılması gereken çocuğun bir uzmana kontrol ettirilmesidir. Dikkat eksikliği ya da hiperaktivite bozukluğu yaşayan pek çok insandan biri olma ihtimalleri bulunmaktadır. Konsantrasyon ve dikkat son derece önemlidir. Dikkatsizlik ve konsantrasyon güçlüğü bir dereceye kadar normal olurken belirli bir seviyeden sonrası temel yaşam ve öğrenme becerilerinin eksik kalmasına neden olur. Bir ebeveynin bu tür bir çocuk için yapabileceği pek çok şey vardır.

Devamı »

Çocuklarda Burun Kanaması

Çocuklarda burun kanaması sık oluşabilen, aniden başlayan ve genellikle kendiliğinden düzelen bir durumdur. Küçük çocuklarda yılda en az bir defa kanama olması normaldir. Normalden fazla tekrarlayan burun kanamaları altta yatan ciddi bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.

Burun kanamasının çeşitli nedenleri vardır. Burnun bir travmaya uğraması en sık görülen kanama nedenidir. Burnu sertçe bir yere çarpmak, içine bir nesne sokmak gibi durumlar bu gruba girer. Burun ya da kafatası kemiklerinin kırılması da bir kanama sebebidir. Alerji, enfeksiyon ve soğuk algınlığı, burun zarının şişmesi ve tahriş olmasına neden olur. Bu da en küçükbir kaşıntı ya da darbede, kuvvetli bir hapşırma ya da sümkürmede burnun kanamasına yol açar. Kış ve sonbahar aylarında düşen nem seviyesi burun içinde kuruluğa ve damarların çatlayarak kanamasına sebep olur. Genetik nedenler ya da ilaç kullanımı nedeni ile oluşan kan pıhtılaşması sorunu da burun kanamasının bir başka nedenidir. Nadiren de olsa tümör oluşumu burun kanaması nedenleri arasındadır. Küçük çocuklarda kanamaya yol açan burun içi tümörler genellikle iyi huylu olmakla birlikte doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Devamı »