Hamilelikte Cinsellik

Kanada’da bulunan Newfoundland Memorial Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları bir araştırmada gebelik sırasında cinsel ilişkinin bazı durumlarda gebeliği tehlikeye attığını doğruladı. Özel durumlar dışında gebelikte cinsel ilişki güvenli olarak kabul edilir.

Cinsel ilişkinin önerilmediği durumlar ise şöyle sıralanmaktadır: Daha önce ilk üç aylık dönemde düşük yapılmış olması, rahim ağzı açılması sorunu, plasentada ayrılma, birden fazla bebek taşıyor olmak, aile geçmişinde prematüre doğumların varlığı ya da erken doğum olacağına dair işaret olması, kadın ya da eşinde cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığıdır.

Devamı »

Sertleşme Sorunlarının Fiziksel Nedenleri

Sertleşme sorunları erkeklerin yaşadığı cinsel problemlerin en başında gelir. Cinselliğin günümüzde halen bir tabu olarak görüldüğü toplumumuzda pek çok kişi bu problemi dile getirmekten çekinmekte ve rahatsızlıkların büyük kısmı teşhis edilmemekte ve tedavi edilememektedir.

Sertleşme sorunları fiziksel kökenli ve psikolojik kökenli olarak iki ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Bu kategorilere giren nedenler ise çok çeşitlidir.

Sertleşme sorununun en çok görülen şekli kardiyovasküler sistem hastalıklarıdır. Dolaşım sorunu olan bireylerde kan akışı sağlıklı olarak olmadığından sertleşme üzerinde negatif bir etkisi olmaktadır.

Devamı »

Erken Boşalmanın Nedenleri

Erken boşalma pek çok erkeğin sorunu ve başlarına gelmesinden korktukları bir durumdur. Erken boşalma özde cinsel ilişkinin istenildiği kadar uzatılamaması olsa da, çeşitli kaynaklar 30 saniye ile 2 dakika arasında kalan süre içinde boşalmanın gerçekleşmesine erken boşalma demektedirler.

Erken boşalmanın psikolojik ya da fizyolojik pek çok nedeni vardır. Cinsel ilişkinin fazla heyecan taşıması erken boşalmanın nedenlerinden biridir. Tamamen sekse odaklanan birey, ilişkiye girmeden dahi boşalabilir. Genellikle genç erkeklerde görülen bu erken boşalma tipi deneyimsizliğin işaretidir ve muhtemelen zaman içinde düzelecektir.

Devamı »

Vajinismus

Vajinismus, vajinanın dış 1/3’lük kısmındaki kasların cinsel ilişkiye izin vermeyecek şekilde istemsiz kasılması olarak tanımlanabilir. Vajinismusa cinsel korkular, çevreden duyulan olumsuz bilgiler, geçmişte yaşanan travmatik cinsel deneyimlerin neden olduğu düşünülmektedir. Vajinismusa genellikle kendi cinsel organlarıyla ilgili utanç, iğrenme ve hoşlanmama duyguları eşlik etmektedir. Vajinismuslu hastaların cinsel istek ve ilgileri normaldir. Vajinaya penisin girmesi ya da bunun beklentisi söz konusu olmadıkça cinsel yanıt bozulmamaktadır. Vajinismuslu hastalar cinsel birleşme olmadan başvurulan cinsel oyunlarla orgazma ulaşabilmektedir.

Devamı »

Erken Yaşta Cinsellik ve Getirdiği


Kız ve erkekler sağlık koşullarının iyileşmesi nedeniyle daha erken yaşta ergenliğe ulaşmaktadırlar. Ergenlik yaşının düşmesi, gençlerde cinsel aktivitenin daha erken yaşta başlamasına neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak da özellikle sosyo­ekonomik gelişimi yüksek toplumların çoğunda genç kızlar, 2 yıl daha fazla gebelik riskiyle karşı karşıyadır. Ayrıca pek çok toplumda evlilik yaşının yükselmesi nedeniyle, gençlerin cinsel olgunluğa ulaşması ile evliliği arasındaki sürede uzamaktadır. Bu da gençlerin evlilik öncesi cinsel ilişkiye girme ve bunların getireceği risklerle karşılaşma olasılığını artırmaktadır.

Devamı »

Sağlıklı Yaşam ve Cinsellik


Cinsellik insan hayatı ve gelişmesinin önemli bir bölümüdür. Cinsellik kavramı üreme içgüsüdü, cinsel tatmin, sosyal statü, duygusal durum, sağlık ve toplumsal adetleri içermektedir. Doğasında endişe, şiddet, erk, suçluluk duygusu barındırır. Yani cinsellik sosyal, kültürel, fiziki bir durumdur.

Cinsellik bireyin cinsel olarak kendini nasıl ifade ettiği ile alakalıdır. Cinsel istek, partner arama, kendini tatmin etme, cinsel isteğini belli etme ve giderme için yapılan herşey cinsellik kavramı içinde yer alır. Cinsel girişimlerin tümünün sonuçları vardır ve inkar edilmemelidir. Kişiler tüm yönleri ile kendilerini hazır hissedinceye değin ilişkiyi erteleme sorumluluğunu alabilmelidir. Toplumsal kuralları hiçe saymadan davranmalıdır. Cinsel girişimlerde sorumluluklar ve emosyonel durumlar kadar, sağlıkta önemlidir. İstenmeyen hamilelikleri engellemek, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sakınmak bir paylaşım unsuru olmalıdır. Özellikle gençlikte cinselliğin doğru yaşanmasını öğrenmek, gerekli bilincin oluşmasına neden olur.

Devamı »

Serviks Kanseri

Serviks kanseri, en yaygın görülen üreme sistemi kanserlerinden üçüncüsünü oluşturmaktadır. Son dönemlerde önleyici Pap Smear taramalarından dolayı yayılımında belirgin bir düşme görülmektedir. Bu nedenle, önceleri 40 yaş üzeri kadınlarda sık görülen servikal kanser, erken tanı nedeniyle daha genç kadınlarda görülmeye başlamıştır.

Serviks kanserinin nedeni henüz bilinmemektedir. Veriler, seksüel öykü ve uygulama ile serviks kanseri sıklığı arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Seksüel uygulama, cinsel yaşamın 18 yaş öncesinde başlaması ve çok eşli bir cinsel yaşamla ilişkilidir. Cinsel ilişkiye 18 yaşından önce başlayan kadınların riskli grupta yer almasının nedeni; gelişimini tam tamamlayamayan rahim ağzının, hücre değişikliği açısından uygun hale getirmesi ile açıklanmaktadır. Bunun dışındaki birkaç etmenin de riskli durumu yükseltmede etkili olduğu belirtilmektedir:

Devamı »

Erkeklerde Cinsel Gücü Arttırıcı bitkiler


Daha uzun süre devam eden ve daha etkili bir birleşme için gereken sertliği sağlamak için bitkisel ürün kullanımı doğru bir karardır. Bu amaçla satılan bir çok kimyasal ürün bulunmasına karşın bunların tamamının güvenilir olduğu tartışmalı bir gerçektir.

Herhangi bir şekilde ereksiyonu güçlendirmek istiyorsak yüksek nitrik oksit içeren maddeler kullanmamız gerekir. Kimyasal ürünlerin bir çoğunda da bu madde vardır. Nitrik oksit kan taşıyan damarları genişletir ve su nedenle cinsel organlara kan akışı hızlanır. Nitrik oksit vücudumuzda doğal olarak üretilir ancak fazlası vücut için çok zararlı olabilmektedir. Bu yüzden aşırı miktarlarda alınması önerilmez. Cinsel organa kan akışını hızlandırarak durumunu daha uzun süre koruma özelliği ve vücuda verebileceği zararların karşılaştırması tamamen kişinin kendisine aittir.

Devamı »