Hasta Eden Gıda Türleri

Gıda zehirlenmeleri hayatı tehdit eden ve korkutucu sağlık deneyimleridir. Nadiren görülmelerine rağmen yemek yemenin güvenli olup olmadığını hep düşündürürler. Bazı gıdalar zehirleme potansiyeli yüksek yapıdadır. Bunları bilmek olası riskleri en aza indirmek için gereklidir. Risk taşıyor diye bu besinlerden kaçınmak gerekmez, çünkü bu besinler normal beslenme düzeninde vardır. Önemli olan riskleri bilerek buna göre hazırlama ve tüketim şartlarına uymaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler yapı itibari ile en çok hastalık öğesi taşıyan besinlerdir. Marul, taze otlar, ıspanak, lahana, roka, pazı ve benzerleri satın alınmadan önce ve sonra kirli ellerle temas etmiş, pis sularla yıkanmış ya da gübrelerinden tamamen temizlenmemiş olabilir. Hasta olmamak için bu besinler fazla sayıda yıkanmalı, eller de bu oranda temizlendikten sonra kendilerine özel bir kesme tahtasında işlenmelidir.

Devamı »

Beşinci Hastalık Nedir?

Beşinci hastalık yanaklar başta olmak üzere kol ve bacaklarda yayılan kırmızı-pembe döküntülü bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcılık dönemi döküntülerin başlamasından öncededir. Döküntüler 2-3 hafta içinde kendiliğinden düzelir ve normal aktivitelere dönülebilir.

B19 isimli bir parvovirüsün neden olduğu beşinci hastalık genellikle çocuklara bulaşır. Hafif ateş, baş ağrısı ile başlayan hastalık birkaç gün içinde kas ağrıları ile gelişir. 2 hafta kadar sonra yanaklarda kırmızı renkli belirgin kıvrımlı döküntüler başlar. Çocuğun yüzü sert bir tokat atılmış gibi bir görünüm alabilir. Döküntüler esnasında genellikle çocuğun kötü hissetmesine neden olan belirtiler görülmez.

Devamı »

Hepatit B Nedir?

Kronik hepatit B, virüslerin neden olduğu ve karaciğer yetmezliği, kanser ya da siroza neden olabilen bir hastalıktır. Kanser yapan etkenlerde sigaradan sonra ikinci sıradadır.

Hepatit B virüsü ile karşılaşan ve önemli bir sağlık problemi olmayan erişkinler genellikle iyileşir ve hastalığa karşı bağışıklık sağlayan antikorlar üretirler. İyileşemeyen hastalar toplam hastaların yüzde onu kadardır ve virüsleri vücuttan uzaklaştıramadıklarından hastalıkları kronikleşir. Kronikleşen hepatit B hastalığının siroz ve akciğer dönüşme riski çok fazladır. Özellikle sirozlaşan hastalarda tedavinin mümkün olmaması nedeni ile 5 yıl içinde yaşama veda edilmektedir.

Devamı »

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar

Çocukların hiç düşünmeden ve yetinmeden isteyeceği iki şey vardır: Oyuncaklar ve evcil hayvanlar. Yetişkinlerin de pek çoğu evcil hayvanları çok seviyor ve adeta çocukları gibi üzerine titriyorlar. Evcil hayvanlar hayatımızda önemli bir role sahiptir. Dostluk, sonsuz sadakatin yanısıra özel eğitimle engelli kişilere yardımcı olabilir, sahiplerinin canlarını ve mallarını koruyabilir. Evcil hayvan ve çocuğu aynı başlık altında görünce akla pek çok şey gelecektir. Çocuğun duygusal gelişimine katkısı, evcil hayvan bakımında çocuğun katkısı ve benzer yüzlerce yönden bu beraberlik incelenebilir. Bizim konumuz ise evcil hayvanları ve çocuk sağlığı.

Bir evcil hayvan çocuk için ne kadar anlamlıysa, çocukta evcil hayvan için o kadar anlamlıdır. Şefkat, sorumluluk, sevgi.. Bir çocuk olmadan evcil hayvan sahibi olmak imkansız değil, ama onlar beraberken daha anlamlı oluyorlar.

Devamı »

Aşı Nedir?

Dış çevrede sağlığımızı riske sokan, gözle görülmeyen ve hastalıklara neden olan pek çok organizma vardır. Bu mikroorganimaların hastalık yapması durumunda ölüm, zeka problemleri, kalıcı sakatlık gibi geridönüşü olmayan sonuçlar meydana gelebilmektedir.

Vücut aldığı mikroplara tanıdığında bunları etkisiz kılan ve antikor adı verilen savunma maddeleri üretmektedir. İlk defa bir organizma ile karşılaşan ve antikor üretemeyen vücut hastalığa yakalanır. Hastalıkların bir defa atlatılması sonucu o hastalığıa hayat boyu bağışıklık edinilir. Bazı hastalıklar o kadar kötü sonuçlar doğurmaktadır ki, vücudun hastalığı geçirerek bağışıklık oluşturması beklenmez ve aşılama yapılır.

Devamı »

El Yıkamanın Önemi

Ellerin sık sık ılık su ve sabunla yıkanması bulaşıcı hastalıkları önlemenin en etkili yoludur. Bakteri ve virüslerin en temel geçiş yolu el teması ile olmaktadır. Elleri yıkamak zararlı mikroorganizmaları öldürerek ya da su ile akmalarını sağlayarak ciltten uzaklaştırır.

El yıkamanın doğru yapılması koruyuculuğunu arttırır. Elleri doğru yıkamak için öncelikle su açılarak eller ıslatılır. Su yakıcı sıcaklıkta olmamalıdır. Sabun alınarak tüm elleri örtecek şekilde köpürtülür. Uzmanlar sıvı sabun ile yıkamanın daha etkili olduğunu düşünmektedir. Köpüklenen eller yaklaşık bir dakika boyunca ovalanır. Eller hiç köpük kalmayacak şekilde durulandıktan sonra kağıt bir havlu ile su kapatıldıktan sonra sıcakhava ya da kağıt havlu ile eller iyice kurulanır.

Devamı »

Toksik Şok Sendromu

Toksik şok sendromu Staphylococcus aureus bakterilerinin sebep olduğu, nadir görülen ancak oldukça ciddi ve ölümcül etkilere sahip olan bir hastalıktır. Vücutta biriken toksinler organlara saldırarak vücutta kırmızılıklar ve yüksek ateşle seyreden bir şok oluşmasına neden olur. Toksik şok sendromu bakterinin bulaştığı kişileri etkilerken genellikle tampon kullanımı ile ilişkilendirilmektedir.

Tampon kullanımı ile riskin artmasına karşın çocuk ve erkeklerde de bakteri bulaşması sonucu sendrom gelişebilir. Tamponların tam olarak hangi şekilde etkili olduğu bilinmemekle birlikte uzun süre kalmasının bakteri üretimine uygun bir ortam sağlaması, kullanılan maddenin bakteriler için uygun olması, tamponun dölyolu salgılarının yapısını değiştirmesi sebepler arasında düşünülmektedir.

Devamı »

Gripten Nasıl Korunabiliriz?

Sonbaharın gelmesiyle birlikte grip salgınları yine gündeme oturmaya başlıyor. Her yıl isimleri değişen, kuş gribi, tavuk gribi, domuz gribi olan pandemik griplerden haklı olarak herkes çekiniyor.

Gribin her çeşidinden korunmak için öncelikle C vitamini zengin olacak şekilde beslenilmesi gerekiyor. Günde 1-2 gram C vitamini almak büyük ölçüde koruyucu olurken, sigara içenlerde hem su hem de yağda çözünen formunun kullanılması öneriliyor.

Devamı »