Aşırı Terleme

Kış aylarında bile hayatımızı olumsuz etkileyen, bizim zor durumda kalmamızı sağlayan bir problem de aşırı terlemedir. Bir insan günlük olarak yaklaşık 400-500 ml sıvı kaybederken aşırı terlemede bu sayı bayağı artar. Aşırı terleme olduğunu, piyasadaki terleme önleyici ürünlerle bile giderilemeyen terlemeyle anlarız. Fakat bazen bu yeterli olmayabilir. Bunun için yine de bir uzmana danışmalıyız.

 

Peki, nasıl tedavi edilir:

Aşırı terlemeye birçok hastalık neden olabilir. Örneğin; kişinin tiroit bezi hızlı çalışıyorsa, aşırı kilo varsa, menopoza girmişse, böbrek üstü bezinde bir rahatsızlık varsa veya ciddi psikiyatr hastalığı varsa aşırı terleme görülebilir. Bu sebepten dolayı öncelikle başka hastalıklar olup olmadığı incelenmelidir. Ve beraberinde tedavi edilmelidir.

Devamı »

Balın Faydaları

Bal hastalıklardan korunmak, güzellik, cilt bakımı ve beslenme amaçlı olarak eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Ballar çok çeşitlidir ve hepsi sağlık için çeşitli faydalara sahiptir.

Bal insüline benzer bir madde, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve enzimler içerir. En iyi bal ısıl işlemden geçmemiş organik ballardır. Isıl işlemden geçmiş ve süzülmüş ballar besin değerlerinin ve faydalarının birçoğunu kaybederek saf şekere dönüşür.

Organik ballar antibakteriyeldir. Yara, enfeksiyon ve akne gibi sorunlarda doğal bir şifa kaynağıdır. Sağlıklı bir cilt için gereken serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlara sahiptir. Cildin nemi, yumuşaklığı ve esnekliğimi korumak için başlı başına bir üründür.

Devamı »

Su Kürü ile Gelen Sağlık

Su her zaman doğal tedaviler içinde en güçlü çözüm olarak görülmüştür. Su hem temizlik hem de şifanın sembolü olarak kullanılan su lavman, hamam ya da püskürtme gibi değişik şekillerde tedavide kullanılır.

Tüm vücut ya da bazı kısımları için kullanılan sıcak veya soğuk su banyoları vardır. Değişik rahatsızlıklarda değişik banyolar uygulanır. Örneğin aynı anda kalça sıcak suyun içinde iken ayaklar soğuk suyun içine sokulmuş olabilir ve periyodik olarak değiştirilmesi ile kan dolaşımı hızlandırılabilir.

Devamı »

Akupunktur

Akapunktur, tarihi milattan önce 2000 yıllarına kadar giden Çin kökenli bir alternatif tedavi yöntemidir. İlk olarak iç hastalıkları için uygulanan bu geleneksel yöntem zaman içinde geliştirilerek modern bir hekimlik dalı halini almıştır.

Akapunktur felsefesine göre insan vücudunda meridyen adı verilen nakil hatları aracılığı ile enerji dolaşmaktadır. Yin ve yang adı verilen iki kutup bulunmakta ve bu kutupların dengesi iyilik halini, dengenin bozulması ise hastalığı ifade etmektedir.

Devamı »

Otizmde Yunuslarla Terapi

Hayvanlar, otistik çocuğun gelişmesine olumlu katkıda bulunabilir ve ebeveynlere iyi birer yardımcı olabilir. Bazı otistik çocukların hayvanlarla daha iyi iletişim kurabildikleri bilinmektedir. Çevresiyle sosyal ilişki kurmada zorlanan çocuk, hayvanlarla iletişime geçip, onları okşamaktan büyük bir mutluluk duyabilir.

Davranış bozukluğu bulunan çocuklarda hayvanların bir terapistin işlevini yüklendiği, ABD’de yunus balıklarıyla yapılan olumlu deneyimlerden bilmekteyiz.

Devamı »

Aromaterapiyi Evinizde Uygulayın

Aromaterapi sanıldığı kadar zor ve pahalı bir uygulama değildir. Sağlığı geliştirmek, ruh halinizi değiştirmek için evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Aromaterapinin temelleri basittir. Kullanılan yağların elde edilmesi için damıtma işlemi gerekir ancak aktarlarda pek çoğu uygun fiyatlarla satılmaktadır.

Yağlar evde iki şekilde kullanılır. Solunum yolu ile ya da doğrudan istenilen bölgeye uygulanarak. Bazı yağların oral kullanımı bulunmasına karşın bu daha profesyonel bir işlemdir ve bazı yağların bazı koşullarda kullanılması sakıncalı olduğundan ancak uzman kişilerin tavsiyesi ile yapılmalıdır. Ayrıca özel sağlık durumu taşıyanlar ve hamilelerde evde tek başına kullanım önerilmez.

Devamı »

Müzikle Tedavi

Müzikle tedavi ses ve nağmelerin, vucut yapısı ve duygusal duruma etki edebilecek şekilde düzenlenmiş bir repertuara göre, süreklilik arzedecek biçimde hasta tedavisinde kullanılmasıdır.

Müzikle tedavi, ruhsal ve bedensel sorunları olan çocukların ve yetişkinlerin psikiyatrik durumlarını belirlemede yol gösterici bir iletişim yöntemidir. Diğer yandan müzikle tedavi, toplumdaki sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, bireylere güven duygusunun kazandırılması ve bedensel sorunları olan bireylerin fiziksel egzersizleri kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri açısından önem taşımaktadır.

Devamı »

Erkeklerde Cinsel Gücü Arttırıcı bitkiler


Daha uzun süre devam eden ve daha etkili bir birleşme için gereken sertliği sağlamak için bitkisel ürün kullanımı doğru bir karardır. Bu amaçla satılan bir çok kimyasal ürün bulunmasına karşın bunların tamamının güvenilir olduğu tartışmalı bir gerçektir.

Herhangi bir şekilde ereksiyonu güçlendirmek istiyorsak yüksek nitrik oksit içeren maddeler kullanmamız gerekir. Kimyasal ürünlerin bir çoğunda da bu madde vardır. Nitrik oksit kan taşıyan damarları genişletir ve su nedenle cinsel organlara kan akışı hızlanır. Nitrik oksit vücudumuzda doğal olarak üretilir ancak fazlası vücut için çok zararlı olabilmektedir. Bu yüzden aşırı miktarlarda alınması önerilmez. Cinsel organa kan akışını hızlandırarak durumunu daha uzun süre koruma özelliği ve vücuda verebileceği zararların karşılaştırması tamamen kişinin kendisine aittir.

Devamı »