Susuz Yaşanır mı?

İnsanlar makul ölçülerde besin ve su almadan yaşayabilirler. Susuz yaşamak, gıdasız yaşamaktan farklıdır. Su yokluğunda vücudu ayarlayabildiğimiz ölçüde hayatımızı devam ettiririz. Uygun koşullarda birkaç gün susuz kalınabilirken, vücut ısısı ayarlanmadığında birkaç saatlik süre bile öldürücü olabilir.

İnsanların yaşaması için kesinlikle suya ihtiyacı vardır. Bizler terleme, idrar, dışkı ve hatta solunum yolu ile sıvı kaybederiz. Organların düzgün çalışabilmesi için taze suya ihtiyacı vardır. Yüksek sıcaklıklar altında bir yetişkin günde 1,5 litre sıvıyı terleyerek bile kaybedebilir. Çok sıcakta susuz kalındığına vücudun ısısını dengeleyecek madde bulunmadığından vücut ısısı yükselecek ve sıcak çarpmasına neden olacaktır.

Hafif miktarda susuz kalındığında tükürük eksikliği, idrar miktarı ve yapma sıklığının düşmesi ile keskin kokulu, koyu renkli idrar oluşacaktır.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Orta ölçüde susuzlukta çok az miktarda israra çıkma, ağız kuruluğu, kuru ve batık gözleri ile kalp atışlarında hızlanma görülür.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Ağır susuzluk başgösterdiğinde ise idrarın tamamen kesilmesi, uyuşma ve sinirlilik, kusma ve ishal oluşur. Susuzluğun son aşaması şoktur. Cilt soğuk mavi-gri renkli bir hal alır ve tansiyon yükselir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Ne kadar susuz yaşayabilirin sorusunun cevabı ise değişkendir. İdeal koşullarda yani hava ne çok sıcak ne de çok soğukken hiç su içmeden 3 ila 5 gün yaşanabilir. Sağlıklı insanlar, hastalara göre daha uzun süre yaşayabilecektir.
Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.
Susuzken ne kadar yaşanabileceği test edilecek birşey değildir. İster 3, ister 5 gün olsun denemek zorunda kalınmadan günlük 8-10 bardak su içilmesi gerekir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

One Response to “Susuz Yaşanır mı?”

 1. NURİ HAKAN TATAROĞLU Says:

  Yazmış olduğum Zaruri Bir İçecek [Suyu Anlatıyorum ] isimli şiirimin okunmasını temenni ederim. Gurme halk ozanı şair halk ozanı gezgin araştırmacı yazar Nuri Hakan Tataroğlu

  ZARURİ BİR İÇECEK

  SUSUZ YAŞANMAZ
  HİÇBİR İÇECEK SUYUN YERİNİ TUTMAZ
  SU ATEŞİ SÖNDÜRÜR FAKAT YANMAZ
  SU İÇMEK İNSANA VERİR HAZ
  ÇORBA YEMEK SUSUZ PİŞMEZ
  SAĞLIK İÇİN SU İÇ TEZ TEZ
  NEŞELİ KALMAK İÇİN SULAK YERDE GEZ
  SUYUN GEREKLİ OLDUĞUNU DAİMA SEZ
  BİLELİM SUYUN ÖNEMİNİ
  SUYUN FAYDASINI BİLİYOR DOKTORU ALİMİ
  SUSUZ YÜRÜMEZ TEKNE VE GEMİ
  SU HAVZALARINI İYİ KORUMALI
  SUSUZ KALIRSA KURUR AĞACIN ÇİCEĞİN DALI
  SUYU BİLİNÇLİCE KULLANMALI
  SU KENARINDAKİ EVLER VİLLALAR DAHA PAHALI


Yorum Yaz