Su Kürü ile Gelen Sağlık

Su her zaman doğal tedaviler içinde en güçlü çözüm olarak görülmüştür. Su hem temizlik hem de şifanın sembolü olarak kullanılan su lavman, hamam ya da püskürtme gibi değişik şekillerde tedavide kullanılır.

Tüm vücut ya da bazı kısımları için kullanılan sıcak veya soğuk su banyoları vardır. Değişik rahatsızlıklarda değişik banyolar uygulanır. Örneğin aynı anda kalça sıcak suyun içinde iken ayaklar soğuk suyun içine sokulmuş olabilir ve periyodik olarak değiştirilmesi ile kan dolaşımı hızlandırılabilir.

Su kürleri dolaşımı canlandırmak, damarları genişletmek hatta şişlikleri indirmek için kullanılabilmektedir.

Evde hidroterapi yapma yöntemi kolaydır. Sıcak su banyosu için 37 derecede su ile doldurulan küvete 300 ila 1000 gram arası kaya tuzu eklenir ve çözdürülür. Bir bardak ılık su içilerek banyoya girilir ve 20 dakika beklenir. Dışarıya çıkılarak bir havlu ile kurulanılır. Banyo esnasında şampuan, şaç kremi vb. uygulanmadığı gibi çıkınca herhangi bir krem ya da losyon kullanılmaz. Tekrar bir bardak su içilir ve yarım saat iyice örtülü bir şekilde yatarak dinlenilir.

Soğuk su banyosunda ise banyonun dörtte biri sıcak su ile doldurularak tuz eritildikten sonra geri kalan bölüm oda sıcaklığındaki su ile doldurulur. Suya girilerek 15 dakika beklenir. Çıkılır ve ısıtılmış havlu ile kurulanılır. Eğer çok üşümüş iseniz bekleme süresi 1 dakika ile başlayarak zamanla kademeli olarak arttırılabilir.

Soğuk su banyosu çocuk, yaşlı ve zayıf-hasta kişilere önerilmez. Yüksek tansiyon ve kalp-böbrek hastaları soğuk banyo yapmamalıdır.

Yorum Yaz