Stres Uykuyu Nasıl Etkiler?

Stres, bir uyaranla karşılaştığımızda beynimiz tarafından başlatılan bir durumdur. Stres taş devrinden beri insan hayatındadır. Mağara adamının yaşadığı stres onu tehlike ve uyaranlara karşı tetikte tutmaya yararken bugün bizlerin yaşadığı şekli sağlımızı etkileyen, bizi motive edip başarıya yöneltmekten çok kızdıran bir alışkanlıktır.

Öncelikle stresin vücudumuzda ne değişiklikler yaptığına bakalım ;

Stres oluşturacak bir uyaranla karşılaştığımız zaman adrenalin hormonumuz artar ve bu da sinir sistemimize bir baskı kurarak kas gerilimini arttırır ve dikkatimiz açılır. Adrenalinin yükselmesi ile tansiyon ve kan şekeri düzeyleri ile solunum sayımızı şiddetli şekide fazlalaştırır. Beyin dalgaları dikkat ve duyu keskinliği içine direr.

Beyin dalgalarının girdiği bu durum sabitlenerek aklı devamlı meşgul tutar ve kaliteli bir uyku uyumamızı engeller. Bu durum uyku periyodu açısından çok sakıncalıdır. Sürekli faaliyette olan beyin derin uyku evresine geçemez. Böylece uyku hemen bozulabilecek türde ve daha az dinlendirici olur. Hala mağara adamları gibi bir hayat tarzımız olsaydı kuşkusuz yırtıcı hayvanlardan korunmak ya da avlanmak için bu durum çok işimize yarayacaktı.

Bebeklerin yüksek bir uyaranlara açıklık özelliği vardır. Onların uykusu annelerinin de uyku düzenine yansır. Bebeğin her hareketinde uyanan annenin durumu, stres altında olan uyku için en güzel örnektir.

Stresin uykuya verdiği zararlar ve uyku kalitesinin bozuk olmasının günlük hayata yansıması ortada iken özellikle akşam saatlerinde stresten kaçınmak, dinlendirici hobiler edinmek ve egzersizler yapmak, bedeni ve beyni gevşetmek şarttır.

Yatağa stresle girmek hiç uyumamış olmaktan bile daha rahatsız edici olabilir. Kabuslar, kolay uyanmalar, diş gıcırdatma ve sıkmaları ile karşı karşıya bırakabilir.

Yorum Yaz