Sigarayı Bırakma Rehberi

Sigaradan KurtulunGünümüzde sigaranın ne kadar zararlı olduğu neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Tıp dünyası sigaranın akciğer kanserine yakalanma riski artırdığını kesin olarak ispatlamıştır. Yapılan tüm istatistikler, sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin içmeyenlere oranlara daha fazla olduğunu ispatlar niteliktedir. Örnek olarak; günde bir paket sigara içen birinin, içmeyen birisine göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali tam dokuz kat daha fazladır. Tabi ki içilen sigara miktarı arttıkça bu ihtimalinde doğru orantılı olarak artacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Sigara sadece akciğer kanserine yakalanma riskini artırmakla kalmaz. Ayrıca damar hastalıklarına yakalanmayı da tetikleyen en önemli sebeplerden biri olduğu bilim dünyası tarafından kanıtlanmıştır. Bununla birlikte felç ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali sigara içenlerde daha yüksektir.

Bu kadar çok zararı bilindiği halde sigara içenlerin bu alışkanlıktan vazgeçememelerinin sebebi, sigaranın yüksek derecede bağımlılık yapmasıdır. Ülkemizle birlikte tüm dünyada sağlık örgütleri insanlara sigarayı bırakmakta yardımcı olmak için geniş çapta çalışmalar sürdürmektedir. Ancak anlaşılması gereken nokta sigarayı bırakmaktansa hiç başlanılmamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü sadece sigarayla ilgili rahatsızlıkların tedavisi için bir yılda harcanan paranın yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu açıklamıştır.

Sigarayı bırakmak için en önemli adım, öncelikle bunu istemeniz ve kafanıza koyarak kararlı bir biçimde hareket etmenizdir. Sanılanın aksine sigarayı bırakınca insan kilo almaz. Aksine tat alma aralığınız normale döneceği için yiyecek ve içeceklerin gerçek tadına varacaksınız. Ayrıca sigarayı bırakınca kazanacağınız sağlığınızla alacağınız birkaç kiloyu karşılaştırırsanız ne kadar kazançlı olacağınızın farkına da varmış olursunuz. Sigarayı bıraktıktan sonra daha hareketli bir hayat sürdürebileceğinizi unutmayın. Böylece harcadığınız günlük kalori miktarınız da artacağından kısa süre içinde almış olduğunuz kiloları kolaylıkla geri verebilirsiniz.

Sigarayı ne kadar uzun süre içmiş olursanız olun, bırakmak için asla geç kalmadınız. Yaşam kalitenizi arttırmak ve daha sağlıklı bir hayat sürmek için hiçbir zaman geç kalmazsınız. Bugüne kadar kaybettiklerinizin farkına varın ve sigarayı bırakınca yaşamınıza katacaklarınızı düşünün.

Yorum Yaz