Sıcak Havalarda Kalp Sağlığına Dikkat !

Kalp vücudumuzun en hayati organlarından biridir. Tüm vücuda kan pompalamakla görevlidir ve diğer tüm organların çalışması kalbimizin işlevini yerine getirmesine bağlıdır.

Yaz ayları, denizin, tatilin ve eğlencenin zamanı olarak kabul edilse de pek çok hastalığın da zamanıdır. Özellikle yaz aylarında kalp sağlığına çok dikkat edilmesi gerekir.

Kalp sağlığını korumak isteyenler ve özellikle kalp sorunu bulunanların yaz aylarında çok sıcak ve güneşli ortamlarda kalmaması gereklidir.

Terlemek vucuttan istenmeyen toksin ve yağları atmanın en doğal yoludur. Yaz sıcağı terlemeyi kolaylaştırır. Terlemenin faydasından yararlanmak iyidir fakat bu esnada vücut susuz bırakılmamalıdır. Terledikçe vucuda sıvı takviyesi yapılmalıdır. Su, kan dolaşımını düzenleyerek kalbin aşırı yıpranmasına engel olacaktır. Ayrıca tamamına yakını su olan karpuz da aynı şekilde fayda sağlayacaktır.

Kan dolaşımı ile ilgili sorunlar yüksek sıcaklık nedeni ile genellikle yaz aylarında ortaya çıkar. Dolaşım sorunları ile mücadele etmek ve dolaşımı düzenlemek için bilek masajı faydalı olmaktadır. Bilek masajı bileğin orta noktasına başparmağı bastırarak yapılır. 5 dakika boyunca aşırı sıkılmadan bastırmaya devam edilir ve diğer elle aynı hareket tekrarlanır.

Gün içinde küçük şekerlemeler yapmak kalbi dinlendirdiği gibi stresi de azaltmaktadır. Uyunmasa bile gözlerin kapanıp 15-30 dakika dinlenilmesi ve düzenli, derin nefes alınması kalbi korumak için iyi olacaktır.

Yaz sıcaklarında dengeli beslenmenin sürdürülmesi şarttır. Yemekler atlanmamalıdır. Meyve, sebze ve uygun miktardaki et vücudun vitamin, mineral ve protein ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Çok fazla yememeye, yağlı ve hamur işlerini tüketmemeye dikkat edilmelidir.

Sıcak hava can sıkıcı olabilir, bu son derece normaldir. Ancak sıcakların da etkisi ile kızgınlıktan kaçınılmalıdır. Sakin, huzurlu ve hoşgörülü olmaya gayret edilmelidir. Stres kalbin zarar görmesine neden olan en önemli etkenlerden biridir.

Bu ipuçlarını akılda tutarak yaz sıcaklarını kalp sağlığını koruyarak atlatmak mümkündür.

Yorum Yaz