Sezaryen Yapılmasının Uygun Olduğu Durumlar

Sezaryen, doğum sancısı çekmek istemeyen anne adayları tarafından çok tercih edilen bir doğum yöntemi olmasına rağmen, esas oğlan normal doğum yapmaktır. Normal doğum yapmak anne ve bebek açısından çok daha sağlıklıdır. Ancak bazı tıbbi zorunluluklar ortaya çıktığında sezaryen yapılması bir gerekliliktir.

Sezaryen ile doğum kararı genellikle doğum başladıktan sonra verilmektedir. Doğum ilerlemediği ve bebekte stres oluştuğu durumlarda sezaryen uygulanır. Plasentanın rahim ağzını kapatması esnasında kapatma kısmi ise doğum sırasında kanama olur. Tamamen kapattığı halde ise bebek doğum kanalına giremez. Bu nedenle doğumun gerçekleşmesi için sezaryen yapılması şarttır. Bebeğin geliş şeklinin de doğum biçiminin belirlenmesinde önemi vardır. Normal şartlar altında bebeğin önce başı doğum kanalından geçer. Ancak zaman zaman bebek anne karnında yan ve ters durabilir. Bu duruş şekli ile doğumun gerçekleşmeni güçleştirir.

Bebek 36. haftadan sonra anne karnında yerini değiştirmeyi genellikle gerçekleştiremez. Bu haftadan sonra yan ve ters geleceği tespit edilen bebekler de sezaryenle alınır. Bebeğin normalden iri olması durumunda da doğum kanalından gelişi zorlaşır. 4,5 kiloyu aşan bebeklerde sezaryen uygulaması yapılmaktadır. Normal fizikte bir anneden iri bir bebek doğması zaman zaman sorunlara neden olmaktadır. Bebeğin omzunun takılması, doğumun ilerlememesi gibi riskler böylece ortadan kaldırılmış olur. Annenin anatomi bozukluğu nedeniyle oluşan pelvik darlıklar bebeğin doğumunda sorun oluşturmaktadır. Pelvis kemiğinin darlığı söz konusu ise yine doğumda sezaryen uygulanır. Annede bulaşıcı bir hastalık varlığında, özellikle uçuk olarak tabir edilen herpes simplex virüsü varlığında bunların bebeğe bulaşması riski bulunmaktadır. Bu tür virüsler bebekte ciddisinir sistemi rahatsızlıklarına neden olacağından doğumsezaryen ile yapılmaktadır. Yine anne adayında bulunan ve doğum yolunu kapayan tümör ve kitle varlığında bebeğin doğumu güçleşir. Annenin doğumda ıkınmasında sorun olacaksa doğum sezaryen ile yapılır. Bebeğin kafayapısında bulunan anormalliklerde de sezaryenle doğum tercih edilmektedir.

Bütün bu hallerde uygulanan sezaryen işlemi sonrası, anne ve bebekte düzgün beslenme sağlanmalı, her ikisinin de fiziksel bakımları yapılmalı, yaşamsal faaliyetleri dikkatle izlenmeli, annenin emosyonel durumu göz önünde bulundurulmalı ve anne ile bebğin fiziksel temas kurması mümkün olduğunca erkene alınmalıdır.

Yorum Yaz