Sertleşme Sorunlarının Fiziksel Nedenleri

Sertleşme sorunları erkeklerin yaşadığı cinsel problemlerin en başında gelir. Cinselliğin günümüzde halen bir tabu olarak görüldüğü toplumumuzda pek çok kişi bu problemi dile getirmekten çekinmekte ve rahatsızlıkların büyük kısmı teşhis edilmemekte ve tedavi edilememektedir.

Sertleşme sorunları fiziksel kökenli ve psikolojik kökenli olarak iki ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Bu kategorilere giren nedenler ise çok çeşitlidir.

Sertleşme sorununun en çok görülen şekli kardiyovasküler sistem hastalıklarıdır. Dolaşım sorunu olan bireylerde kan akışı sağlıklı olarak olmadığından sertleşme üzerinde negatif bir etkisi olmaktadır.

Şeker hastalığı sinirler üzerinde etkili olduğundan sertleşmeyi başlatan sinyallerin zayıflamasına neden olabilmektedir. Sinir sisteminin diğer sorunları ve özellikle ms hastalığı sertleşmeyi engeller.

Herhangi bir hastalık için kullanılan hormon tedavileri ve özellikle östrojen alınması sertleşmeyi engeller. Alkol, kafein, nikotin damarları daraltan uyarıcılardır. Özellikle dudaklar, parmak uçları ve üreme organlarındaki damarları etkileyerek buralarda dolaşımın düzensiz olmasına neden olur.

Hastalıklaın tedavilerinde kullanılan ilaçların yol açtığı ereksiyon problemleri de fiziksel nedenler arasında değerlendirilmektedir. Tansiyonu düşüren ilaçlar, ülser ilaçları, alerjik problemler için kullanılan ilaçları sertleşmeye engel olabilmektedir. Uyuşturucuların bazı tipleri de soruna yol açar. Bazı uyuşturucu maddelerin ereksiyonu güçlendirdiği bilinse de bu etkiler genellikle çok kısa sürelidir ve uzun vadede tüm uyuşturucular sertleşmeyi sağlayan dokuyu yok ederek kalıcı sorunlara neden olur.

Prostat bezinin büyümesi, tümör varlığı, kanser nedeni ile prostat bezinin çıkarılması devamlılık gösteren sertleşme sorunlarına yol açabilir. Prostat ve diğer üreme organları ile sorunlar testosteron salgısını etkiler. Testosteron seviyesi düşük olduğunda ereksiyonun güçleşmesi muhtemeldir.

Testosteron yokluğu sertleşme kadar cinsel isteği de etkiler. Aşırı testosteron yüksek cinsel arzuya neden olurken – ki bu durum çok nadirdir, alçak olması kişinin cinsel ilişkiyi istememesi ile sonuçlanır. Bir diğer hormon olan prolaktin de sertleşmeyi engeller.

Erkekteki sertleşme probleminin nedeninin anlamak çok önemlidir. Problem fiziksel nedenlere dayandığı gibi psikolojik nedenlere ve hatta her ikisinin birlikte varlığına dayanabilmektedir. Gece ya da sabahları ereksiyonun olması ancak cinsel ilişkiye başlanmak istediğinde ereksiyon görülmemesi muhtemelen psikolojik sorunları düşündürmektedir. Sertleşme hiç olmuyorsa neden fiziksel olabilir ve bir ürologa başvurulması gerekmektedir. Ürolog
problemin nedenini fiziksel muayene ve size sorduğu sorular yardımıyla tam olarak tespit edecektir.

Cinsel organın kan basıncının düşüklüğünü ölçmek için yapılabilen bir kaç test tipi vardır. Bunları uygulayarak kan akımının yeterli olup olmadığı tespit edilebilir. Prostatın salgıladığı PSA adlı maddeyi ölçen testler, kalp ve damar sağlığını ölçen anjiyogram, gelişmiş görüntüleme tetkikleri ile fiziksel problemler tanılanır.

Teşhis yapıldıktan sonra hekimhastaya uygun tedaviyi uygulamakta ve sorunların büyük kısmı giderilmektedir. Psikolojik problemlerle birlikte olan sorunlarda kişiye psikolojik destek ve değişik terapiler de tedaviye dahil edilmektedir.

Yorum Yaz