Selülit ve Tedavisi

selulitSelülit kozmetik bir bozukluk olup, yağ dokusunun fibröz ağ yapısı içinde fazla miktarda yağ birikiminden kaynaklanan fizyolojik bir durumdur.

Kadınların çok büyük bir kısmında farklı derecelerde selülit belirtileri görülür. Selülit ve tedavisi hakkında bilim ve tıp literatürü sınırlı bilgiye sahiptir. Çünkü bu alanda yapılan çok fazla bilimsel çalışma yoktur.

Selülit oluşumu başlıca mikrodolaşımın bozulması ve bağ dokusunun zayıflamasına bağlıdır

. Selülitin belirtisi genellikle portakal kabuğu görüntüsünün oluşumudur. Selülitin görüntüsünü iyileştirmek ve mikrodolaşımı uyarmak için farklı yöntemler ve uygulamalar bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra, çok sayıda etkin madde ve bitkisel ekstre selülitin tedavisi için lokal veya oral formülasyonlara ilave edilmiştir. Fakat bu maddeleri içeren lokal veya oral formülasyonların çoğu, klinik verilere göre kullanımlarını destekleyici bilimsel bir temele sahip olmayıp formülasyon incelemesindençok farklı tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması şeklindedir. Selülit tedavisinde farklı bir çok etkin madde ve ekstre kullanılmaktadır. Nikotinamid (NA) epidermal hücreleri uyararak selülit etkisiyle incelmiş olan epidermisin kalınlaşmasını sağlar. Kan akımını arttırarak selülitin azalttığı mikrovaskülarisazyonu arttırır. Sonuç olarak ciltteki hücreleri stimüle eder, hücresel enzim üretimini arttırır ve bu sayede bir araya toplanmış olan yağ dokusunu dağıtır. Bir etkin maddenin dermal geçişinde etkili olan üç ana faktör vardır. Bunlar; ilacın taşıyıcı içindeki hareketi, taşıyıcıdan salımı ve etkin maddenin deriye geçişidir. Mikroemülsiyonlar yüksek oranda yüzey etkin madde içermeleri ve küçük partikül boyutuna sahip olmaları nedeniyle, klasik topikal formülasyonlara göre ilacın dermal geçişini arttırırlar.

Yorum Yaz