Selülit Tedavi Yöntemleri

selülitSelülit tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar, ödem oluşturan faktörlerin azaltılması, fiziksel ve mekanik yöntemler ve farmakolojik ajanlardır.

Fiziksel ve Mekanik Metotlar

İyontoforez; kan gibi dokular arası sıvı da elektrolitler içerir. Elektiriksel iletkenliği olmayan stratum korneumdan farklı olarak bu durum ona elektriksel iletkenlik kazandırır.

Ultrasound Termik ve vazodilatör etkileri olan yüksek frekanslı titreşimler, etkin maddenin geçişine yardım ederler.

Termoterapi Bu teknikte ısıtarak veya soğutarak vazodilatasyona sebep olunur. Etkili olup olmadığı tartışmalıdır. Çünkü vazodilatasyonun kendisi selülite sebep olur.

Masajla Tedavi Bu metot ile venlerden kanın alımı hızlanır, lenfatik sistemi düzeltir, ödemi azaltır. Selülit tedavisine yardımcı olarak kullanılır.

Lenfatik Drenaj Bu metot lenfatik akışı stimüle eden bir masaj tekniğidir. Ödemi azaltır. Lenfatik akış yönünde uygulanması gerekir.

Elektrolipoforezis Bu yöntemde ince uzun iğneler kullanılır. Bu iğneler düşük frekanslı akıma bağlıdırlar. Metabolik değişiklikler meydana getiren, lipolizi sağlayan ve dolaşımı etkileyen bir manyetik alan meydana getirirler.

İlaçla Tedavi Selülit karmaşık bir durum olduğu için tedavisinde de yine birçok farklı işleve sahip etkin maddeler kombine halde kullanılmaktadır. Selülitin gelişmesi yıllar süren bir olaydır. Klinik olarak bir belirtinin ortaya çıkması bile aylar sürer.

Ksantinler Kafein, aminofilin, teofilin gibi metilksantinler selülit tedavisinde en sık kullanılan etkin maddelerdir. Bunlar siklikadenozin monofosfat miktarını artırarak ve fosfodiesteraz inhibisyonu yaparak yağ hücrelerinde lipolizi etkilerler. Bir çok bitkisel ekstre selülit tedavisinde kullanılmaktadır. En çok
kullanılanlar; Bladderwrack, Ruscus aculeatus, Ginkgo biloba, Cynara scolymus, Hedera helix, Aesculus hippocastanum, Melilotus officinalis, Hydrocotyle asiatica, Vitis vinifera, Rauwolfia serpentina, Ananas sativus’dur.

Bunların her birinin farklı bir etkinliği olduğu ve tek başlarına çok etkin olmadıkları için genellikle kombine halde kullanılırlar.

Yorum Yaz