Selülit Nedir?

Selülit aslında sadece vücut yağıdır. Yerleştiği yer itibari ile farklı bir görünüşe sebep olur. Yağın selülit olarak görüldüğü yerde deri ve bağlayıcı dokuda küçük odacıklar vardır ve yağ bu alanlara birikerek gamzeli denilen ya da portakal kabuğuna benzetilen bir hal alır.

Erkeklerde selülit görülmemesinin nedeni onların epidermis tabakalarının kadınlara oranla daha kalın oluşudur.

Selülit genellikle kalça, üst bacak arkaları, kalın altı ve kolların üst bölümünde görülür. Selülit sanıldığı gibi sadece portakal görünüşü ile değil geniş ve yayvan yağ tabakaları şeklinde de görülür.

Selülit en çok genetik faktörlerden etkilenir. Hormonların salgılanma oranları da selülit görülmesi konusunda başka bir etkendir. Fazla kilolu olmak selülit oluşumunu etkileyen bir diğer faktördür. Daha az spor yapan, az hareket eden kişilerde, yaşı ilerleyen ve diyet yapmayan kişilerde görülme oranı artar.

Lipsuction selülitleri gidermede çok etkili bir yöntem değildir. Aksine daha kötüleşmelerine bile sebep olabilir. Tek başına uygulanıp selülitleri giderecek bir yöntem ne yazık ki yoktur. Toplam yağı azaltmak, beslenme düzenini değiştirmek ile selülitler azaltılabilir. Hergün 20 dakika aerobik yapmanın selülitleri azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yorum Yaz