Şeker Hastalarına Beslenme İpuçları

Şeker hastalığı bir defa yakalanıldığında yaşam boyu devam eden ve geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Şeker ya da diğer ismi ile diabet hastalığı olan bir kişinin tedavisini sürdürmesinin yanısıra yaşam biçimi ile ilgili tedbirleri alması, beslenmesine dikakt etmesi çok önemlidir. Özellikle insülin enjeksiyonu gerekmeyen tipteki şeker hastaları beslenmelerine dikkat edilerek ilaç kullanımlarını en aza düşürebilmektedir.

Şeker hastalığı olan birinin beslenmesinde uymak zorunda olduğu kurallar olduğu kadar, daha sağlıklı yaşamasını sağlayan ipuçları bulunmaktadır. Bunlar:

Yemek pişirmede tereyağı, margarin gibi katı ve hayvansal yağlar yerine zeytinyağı ve diğer bitkisel yağların kullanılmalıdır.

Sebze tüketimi maksimuma çıkarılmalı, öğünlerin büyük kısmı taze sebzelerden oluşturulmalıdır.

Süt, peynir-yoğurt gibi süt ürünlerinin yarım ya da hiç yağ içermeyenleri tercih edilmelidir.

Şeker hastaları başta olmak üzere aslında herkes büyük ana öğünler yerine küçük ara öğünlü bir beslenme planı izlemelidir. Öğünler az miktarlarda ve şekerin düşmesine olanak vermeyecek ölçüde sık olarak oluşturulmalıdır.

Kırmızı et, işlenmiş kırmızı et ürünleri ve şarküteri yerine hindi, tavuk gibi beyaz et ve yan ürünleri tüketilmelidir.

Günlük alınan besinlerin yarısı kanda daha yavaş çözülen pirinç, baklagil ve tahıllar gibi kompleks karbonhidratlardan oluşturulmalıdır.

Kızartma yerine yağsız haşlama, ızgara ve fırında pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.

Diyabet hastaları beyaz etler kadar balıkta tüketmeli yağsız, beyaz etli ve omega yönünden zengin uskumru, somon gibi balıklar tüketilmelidir.

Yorum Yaz