Sağlıklı Zayıflamak

Bitkisel zayıflama kısaca doğal çaylar ve yiyecekleri tüketerek sağlıklı bir biçimde kilo vermektir. Zayıflamaya karar veren kişilerin öncelikle bunun bir estetik sorun olmadığını, tamamen bir sağlık sorunu olduğunu anlamaları gerekmektedir.

Şişman bir insanın vücudundaki yağlar yüzünden iç organları sağlıklı bir biçimde çalışamaz. Obeziteye bağlı hastalıklar yüzünden her yıl 5 milyar dolardan fazla para harcanmaktadır ve bu rakam her geçen gün artış göstermektedir. Farkına varılması gereken nokta; şişman bir insanın sağlıklı olmadığıdır.

Kısa vadede diyet yaparak verilen birkaç kilo, uzun vadede geri alınacak kilolarla mukayese edildiğinde kilo vermek olarak görülemez. Dikkat edilmesi gereken şey antioksidan etkisi olan doğal bitki çayları içmek, lifli besinler tüketmek, egzersiz yaparak metabolizmayı hızlandırmaktır.

Sağlınızı bozarak kilo vermek vücudunuza yapabileceğiniz en kötü şeydir. Kilo vermek zaman alır ve sabır ister. Ancak fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra daha rahat hareket ettiğinizi, daha geç yorulduğunuzu, nefesinizin düzene girdiğini gördükten sonra emin olun sağlıklı zayıflamanın buna değdiğini düşüneceksiniz.

Yemek saatlerinizi düzenleyerek, öğünlerinizi bölerek, yemeğinizi daha uzun sürede daha fazla çiğneyerek bile kilo vermeniz mümkün. Öğün aralarında acıktığınız zaman yiyeceğiniz bir avuç kuru üzüm ya da birkaç tane meyve bile kilo vermenize büyük katkı sağlayacaktır. Gün içinde içtiğiniz çay ve kahvelerde kullandığınız şeker miktarını azaltmak, kola gibi asitli içeceklerden uzak durmak size her gün ortalama 100 kalori kazandıracaktır.

Egzersiz yapacak vaktiniz olmadığından şikayet ediyorsanız, pratik yöntemlerle günlük hareket oranınızı arttırabilirsiniz. Arabanızı evinizin önüne değil de birkaç adım öteye park etmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak ve alışverişe yürüyerek gitmek gibi basit yöntemlerle bile harcadığınız günlük kalori miktarını arttırmanız hiç de zor değil. Unutmayın sağlıklı yaşamak her şeyden daha önemlidir.

One Response to “Sağlıklı Zayıflamak”

  1. Meksika Biber Hapı Says:

    Emeğinize sağlık, güzel bir anlatım olmuş.


Yorum Yaz