Sağlıklı Yaşamda Alışkanlık ve Hobiler

Alışkanlık, bir şeye ya da duruma alışmış olma, aynı davranışın tekrar edilmesi veya aynı biçimde yapılması nedeniyle şartlanma olarak tanımlanmaktadır.

Zararlı alışkanlıklar, sağlığı olumsuz yönde etkilediği halde vazgeçilemeyen ve değiştirilemeyen alışkanlıklardır. Sigara ve tütün kullanımı, alkol alma, uyuşturucu maddeler kullanma en kötü etkilere sahip zararlı davranışlardır. Öte yandan sorumsuz ve hızlı araç kullanımı, emniyet kemeri kullanmama, tehlikeli sporları güvenlik önlemlerini tamamlamaksızın yapmakta sağlığa zararlı alışkanlıklardandır.

Alışkanlıklar her zaman zararlı değildir. Sağlık için faydalıolan alışkanlıklar da bulunmaktadır. Öğün atlamamak, sabah kahvaltısına önem vermek, dengeli ve düzenli beslenmek, sigara kullanmamak, alkol almamak ya da makul ölçülerde tüketmek, fiziksel egzersizlere önem vermek, uyku düzenini sağlamak, diş fırçalamayı ihmal etmemek, emniyet kemeri takmak bu tür olumlu alışkanlıklardandır.

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için zararlı alışkanlıklardan ve hobilerden uzaklaşmalı, sağlığı korumalı, geliştirmeli ve buna yönelik alışkanlık ve hobiler edinilmelidir.

Yorum Yaz