Sağlıklı Yaşam ve Cinsellik


Cinsellik insan hayatı ve gelişmesinin önemli bir bölümüdür. Cinsellik kavramı üreme içgüsüdü, cinsel tatmin, sosyal statü, duygusal durum, sağlık ve toplumsal adetleri içermektedir. Doğasında endişe, şiddet, erk, suçluluk duygusu barındırır. Yani cinsellik sosyal, kültürel, fiziki bir durumdur.

Cinsellik bireyin cinsel olarak kendini nasıl ifade ettiği ile alakalıdır. Cinsel istek, partner arama, kendini tatmin etme, cinsel isteğini belli etme ve giderme için yapılan herşey cinsellik kavramı içinde yer alır. Cinsel girişimlerin tümünün sonuçları vardır ve inkar edilmemelidir. Kişiler tüm yönleri ile kendilerini hazır hissedinceye değin ilişkiyi erteleme sorumluluğunu alabilmelidir. Toplumsal kuralları hiçe saymadan davranmalıdır. Cinsel girişimlerde sorumluluklar ve emosyonel durumlar kadar, sağlıkta önemlidir. İstenmeyen hamilelikleri engellemek, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sakınmak bir paylaşım unsuru olmalıdır. Özellikle gençlikte cinselliğin doğru yaşanmasını öğrenmek, gerekli bilincin oluşmasına neden olur.

Cinsel ilişkiye girme yaşının azalması, evlilik öncesi beraberlik yaşama oranının tüm dünyada artması bilinen bir gerçektir. Yeni toplum düzeninde erken cinsel ilişkiler yaşanmakta ancak evlilikler geç yapılmaktadır. Sonuç olarak kişiler cinsel isteklerini farklı kişiler ve şartlarda gidermektedir.

Plansız ve düşüncesizce yaşanan cinsel birliktelikler, sağlık açısından riskli davranışlar içerebilir. Cinsel deneyim yaşamak isteyen bireyler sonuçlarını düşünerek, kontrollü olarak yaklaşmak zorundadırlar. Duygusal ilişki yaşayanların, cinsellikler ilgili sınırlarını koyabilmeli ve bunu yaparken toplum kurallarını hiçe saymamalıdır. Birey kendi kurallarına saygı beklediği gibi, partnerinin kurallarına da saygı göstermelidir. Duygusal bağlılıklar cinsel birliktelik yaşanmadan da ifade edilebilirdir.

Cinsel ilişki yaşını öteleme, beklenmeyen gebelikler, cinsel enfeksiyonlardan sakınmak için güvenilir bir yöntemdir. Sürekli partner değiştirme, aynı zaman diliminde birden fazla kişi ile birliktelik yaşama, partnerin birden fazla partnerinin bulunması, daha önce cinsel yolla bulaşan hastalık geçirmek ya dapartnerin geçirmişliği, para karşılığı cinsel ilişkiye giren kişilerle yaşanan birliktelikler ve onların diğer partnerleri, cinsel yolla bulaşan hastalık varlığına rağmen ilişkiyi sürdürme cinsellikte risk faktörleridir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak, istenmeyen hamilelikleri engellemek için güvenli bir cinsel hayat yaşamak zaruridir. Cinselliğe başlama yaşı mümkün olduğunca ötelenmesi önemli ve tıp tarafından kabul edilen bir yöntemdir. Cinsel ilişki yaşı azaldıkça, hastalıklar, erken gebelikler, hamilelikleri bitirme yöntemleri ile erken tanışılmaya başlanmaktadır. Kişiler cinsellik yaşını toplumun ve kendi değer yargılarına, sağlığın korunması amacını güderek belirlemelidir. Tek cinsel partnere sahip olma, cinsel ilişki esnasında gebelikten korunma ve hastalığa yakalanmamak için kondom kullanma güvenli bir ilişki için şarttır.

Yorum Yaz