Sağlıklı Yaşam ve Beslenme

Beslenme, bireylerin sağlıklı ve aktif bir şekilde, uzun yaşaması için gereken gıdaları, gerektiği kadar tüketmesi ve bunları vücudunda kullanmasıdır. Vücudun dengeli çalışması, gelişme ve büyümesini sürdürmesi, hastalıklara karşı koyabilecek durumda olması ve dış etkenlerden etkilenmemesi için beslenme düzeni dengeli ve yeterli olmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenme, büyüme, dokularda yenilenme ve çalışmayı sağlamak için gereken maddelerin uygun miktarda tüketilmesi ve kullanılmasıdır. Gıdalar gerekenden az alınırsa, ihtiyacı karşılayamadığından yetersiz beslenme durumu ortaya çıkmaktadır. Gereken gıda maddelerinin yeterince tüketilmesine rağmen, bunların seçiminin doğru yapılmamasu, hazırlama ve pişirme metodlarının hatalı olması nedeniyle besinleri yeteri kadar alamamasına ise dengesiz beslenme denir.

Doğru beslenebilmek için gereken protein, yağ,karbonhidrat, mineral ve vitaminlerin kaynağı yediğimiz ve içtiklerimizdir. Her besin içerdiği besin maddeleri ve besin seviyeleri açısından farklılık arzeder. Bir besin vitamince zenginken bir diğeri yağ açısından zengin olabilir. Bu yüzden besinler genel olarak beş grup altında toplanır. İlk grup süt ve sütten üretilen besinler, ikinci grup et,yumurta ve baklagiller yani proteinler, üçüncü grup tahıl ve tahıllardan üretilen besinler, dördüncü grup meyve ve sebzeler, son grup ise şeker ve yağlardır.

Sayılan grupların içerisinde yer alan yiyecekler birbirlerinin yerini alabilir. Beslenmede her gruptan günlük alım yapılmalı ve bu alım vucut için yeterli olursa dengeli beslenmiş oluruz.

Sağlığı korumak ve geliştirmekte beslenmenin önemi tartışılamaz. Beslenme problemleri ile ilgili dolaşım sistemi hastalıkları ve kanser türleri bulunmaktadır. Sağlıklı olmanın ilk şartı doğru beslenmektir.

Yorum Yaz