Sağlıklı Yaşam Önerileri

İnsanın en büyük mutluluk kaynağı sağlıklı bir yaşamının olmasıdır. İnsanlarda sağlığın kendiliğinden olan doğal bir durum olduğu şeklinde bir görüş yaygındır. Halbuki sağlıklı olmak konusunda bizzat çaba göstermemiz gerekmektedir. Hatta bu çabayı doğum öncesi dönemden itibaren göstermemiz gerekmektedir. Durumu nesiller açısından bakıldığında sağlıklı olmak ya da sağlıksız olmak durumunun nesilden nesile aktarılması ihtimali de söz konusu olabilmektedir.

Sağlık bir yaşam için yapmamız gerekenlerin pek çoğu günlük hayatta dikkat etmemiz gereken küçük ve kolay şeylerden ibarettir. Her nerede olursak olalım günlük hayatımızı düzenleyen bazı temel kuralların bilinçli bir şekilde uygulanması, sağlığımızı korumamıza yardımcı olur ve diğer bireylerle paylaşmak zorunda olduğumuz hayatımızı kolaylaştırır. Temizlik, sağlıklı beslenme, sigara ve alkolden uzak durmak, bedensel ve zihinsel çalışmalar, düzenli bir yaşam, uyarı ve uyuşturucu maddelerden uzak kalmak, kazalardan korunmak, sağlıkla ilgili yaşayabileceğimiz sorunlardan kurtulmamızda bize yardımcı olabilecek başlıca kurallardandır.

Sağlıklı yaşam konusunda çoğumuzun ihmal ettiği ayrıntılardan biri de sağlıklı giyinmedir. Sağlığımızı korumak için dış ortamın şartlarına göre giyinmemiz gerekir. Tercih ettiğimiz kıyafetler hava, mevsim ve sıcaklık şartlarına uygun özellikte olmalıdır. Giysiler ildi tahriş etmeyecek, teri emebilecek özellikteki maddelerden yapılmalıdır. Vücudun kirlenmesine yol açabilecek işlerde önlük, ellerin kirlenmesine neden olacak işlerde ise mutlaka eldiven giymeye dikkate edilmelidir. Ayrıca serbest harekete izin vermeyen giysiler sağlık açısından zararlıdır. Giyecek seçiminde rahatlık en önemli etken olmalıdır.

Yorum Yaz