Saçlarımız Neden Dökülüyor?

Saç dökülmesi neredeyse dünyanın tü m bölgelerinde, milyonlarca insanın yaşadığı ortak bir problemdir. Saç dökülmeleri, moral bozukluğu, hayal kırıklığı, kendine güvensizlik ve utançla sonuçlanabilir. Ancak saç dökülmesinin altında yatan bir neden vardır ve gözden kaçırılmış olabilir. Saç kaybı pek çok yöntemler önlenebilen bir problemdir.

Saç kaybının pek çok nedeni olabilir. Bazı hastalıklar, ameliyat olma, devam eden stres, kanser tedavisi, antidepresanlar, fazla ya da az vitamin alıyor olmak saç dökülmesinin nedenleridir.

Saçların büyümesi için B vitaminleri, demir, çinko, yağ asitleri ve aminoasitlerin varlığını gerektirir. Bu gereksinimlerden herhangi birini yeterince almıyor olmak saç dökülmesinin sebebi olabilir. Genellikle pek çok saç dökülmesinin sorumlusu yetersiz beslenmektir.

Birdenbire oluşan ve geçici olan saç kayıpları ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Geçici saç kaybının en önemli nedeni vitamin eksikliğidir. Saçlar folikül denilen bölgelerinden büyür. Vitamin alamayan foliküller normal şekilde çalışamaz ve ani saç dökülmeleri yaşanır.

Saç dökülmeleri ve kepeklenmelerin önüne geçebilmek için yeşil yapraklı bitkiler, meyveler, yumurta, karaciğer yeterli derecede tüketilmelidir. Ayrıca vücut susuz bırakılmamalıdır.

Saç sağlığı için en önemli maddeler B vitaminleri, özellikle B12 vitaminidir. B12 vitamini alyuvar ve hemoglobin üretini sağlar. Oksijeni saç hücrelerine taşıyan ise hemoglobinlerdir. Oksijeni yetersiz olan saçlar dökülür. Bu sebeple B vitaminleri ve folik asit tüketimi ihtiyacı karşılamalıdır.

Yorum Yaz