Saç Dökülmesi

Saç kaybı çok fazla sayıda insanı etkileyen bir durumdur. Duşta ya da saç fırçasının üzerinde normalden biraz daha fazla saç görmemiz bizi hemen endişeye iter. Aslında başta bulunan 100 ila 150 bin tane saçın içinden 100 tanesinin döküldüğünü bilmek biraz rahatlatıcıdır. Dökülen saçlar genellikle ömrünü tamalamış saçlardır ve yerlerine yenisi çıkar. Bazı insanlar bu kadar şanslı değildir. Dökülen saçların yerine yenileri çıkmamaktadır.

Gerçek saç dökülmesi erkeklerde daha yaygındır. Erkek tipi dökülme sıklıkla 20’li yaşlarda başlar. Saç çizgisi ya da tepelerde dökülme ve açılmalar yapar. 50 yaşını aşan erkeklerin yarısı saç dökülmesi problemini yaşamaktadır. Kadınlarda saç dökülmeleri tipik olarak menapozdan sonra başlar. Kadın tipi kellik adı verilen dökülmeler büyük açılmalardan çok saçların azalması ve çok seyrekleşmesi şeklindedir. 50 yaşından genç kadınlarda saç dökülmesi çok nadirdir ve hormonlardaki değişmeler, stres ya da başka bir sağlık sorunu nedeni ile dökülme yaşanır.

Alopesi areata ya da saçkıran denilen rahatsızlık, duygusal stres, ilaç kullanımı ve hormonal farklılaşmalar saç dökülmelerininbaşlıca nedenidir.

Saçların dökülmesi yaş ile artar. Cilldin sağlığını bozan her türlü durum saç dökülmelerini arttırmaktadır. Özellikle artrit, gut, depresyon, yüksek tansiyon ve kalp ilaçları ile doğum kontrol ilaçları saç dökülmesini tetiklemektedir. Saç dökülmesinde kalıtımın da önemli rolü bulunmaktadır. Saç bakımına özen göstermemek, boyama-perma gibi işlemlerin haddinden fazla yapılması, hamilelik, beslenme bozuklukları, sindirim sorunları, ateş yükselmesi ve grip, sıkı bir diyet uygulama saç dökülmelerini tetiklemektedir.

Ani ve şiddetli saç dökülmeleri yaşandığında bir hekime mutlaka başvurulmalı, beslenme eksikliğ, tiroid bozukluğu gibi sağlık problemleri incelenerek ekarte edilmelidir. Saç dökülmeleri için kullanılan pek çok ilaç vardır. Bunlar genellikle haricen uygulanan losyonlardır ve en erken 2 ay sonra etkilerini göstermektedirler. Doktorunuz saç dökülmenize göre sizin için en uygun ilacı önerecektir.

Saç uzaması için yeterli protein alımı önemlidir. Yağsız proteinler (balık, kümes hayvanları, yağsız et, baklagiller ve tohumlar) tercih edilmelidir. Saç gelişimi için çok gerekli olan demire beslenmede yer verilmeli, keten tohumu ve balık gibi omega içeren gıdalar tüketilmelidir. Taze sebze ve meyveler saçların gelişimi için önem taşımaktadır.

Saç dökülmesi ile mücadele eden bir kişi alkol, kafeinden uzak durmalıdır. Çünkü bu ürünler adrenalini yükselterek saç dökülmesini tetiklemektedir. Yüksek şeker ve tuz stres hormonunu arttırarak dökülmelere neden olmaktadır. Doymuş ve trans yağlar, yağlı süt ürünleri, kızartmalar beslenme listesinden çıkarılmalıdır.

Saçları dökülen kişiler beslenmelerine dikkat ettikleri gibi yaşam tarzı değişikliklerine de gitmek durumundadır. Düzenli egzersiz ve sağlıklı uyku alışkanlıkları geliştirilmesi dolaşımı ve genel sağlığı arttırarak saçların gelişimini sağlamaktadır. Saçların yıkama ve kurutulma sıklığı azaltılmalı, yumuşak şampuan ve kremler kullanılmalıdır. Saçlar çok sıcak su ile yıkanmamalı, kurutmada makineden daha az yardım alınmalıdır. Saç kıvırıcı ya da düzleştirici olarak kullanılan ve ısı veren aletler terkedilmelidir. Saçlar havuz gibi klor içeren kaynaklar ve perma gibi kimyasal işlemlerle zorlanmamalıdır.

Fırçalama son derece nazik yapılmalı, gereğinden fazla fırçalanmalıdır. Örgü ve at kuyrukları gevşek bırakılmalıdır. Haftalık olarak bir maske uygulanarak gelişimleri sağlanmalıdır. Kafa derisini korumak için güneşli havalarda şapka-eşarp kullanmak uygun olacaktır. Sigara içenlerde saç dökülmesi ve erken beyazlaması içmeyenlere göre 4 kat artmaktadır.

Saç dökülmesi yaşayanlar ya da yaşamak istemeyenler düzenli olarak B vitamini almalıdır. Üzüm çekirdeği, çuha çiçeği kullanılması önerilen diğer bitkisel ürünlerdir.

Yorum Yaz