Romatoid Artrit

Artrit eklem iltihaplarını tanımlamakta kullanılan terimdir. Artritlerin yaklaşık 100 türü vardır ve romatoid artrit en sık rastlanan artrit çeşitlerindendir. Bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalık olan romatoid artrit eklemlerde ve kılıflarında ağrıyla seyreden iltihaba yol açar. Bağışıklık sistemi buna karşı antikor üreterek enfeksiyona kontrolsüz olarak saldırır ve böylece kıkırdak ve eklemlerde hasar ve yıkım oluşur. Romatoid artrit günlük aktiviteleri etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Romatoid artrit belirtileri kişisel olarak değişmekle birlikte genellikle etkilenen alanlar parmaklar, bilekler, diz, ayaklardır. Ani ve şiddetli gelen krizlerle, gribe benzeyen işthasızlık, bitkinlik gibi etkiler, eklemlerde sertlik, sıcaklık ve ağrılar, kırmızılık ve şişliktir. Şiddetli romatoid artritlerde derilerde kırmızılaşma, kulak-burun ve saçlı deride deformasyona neden olabilmektedir.

Romatoid artrit her yaş grubunda görülmekle birlikte en çok 25-50 yaşları arasında ortaya çıkar. Ailede romatoid artrit varlığı olması yani kalıtım hastalığın önemli bir riskidir. Kadınlar erkeklerden 3 kat daha fazla romatoid artrite yakalanmaktadır. Sigara içmek, stres, gıda alerjisi, toksinlere maruz kalma ve hava kirliliği riski arttıran diğer faktörlerdir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Romatoid artrit tedavisinde enfeksiyon giderici ve bağışıklığı düzenleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçların oldukça fazla yan etkisi olması ve uzun süreli kullanımlarının zararlı olması nedeni ile doktor tarafından önerilen tedavi süresi ve dozuna uyulmalıdır. Hastalığın şiddetli dönemlerinde iltihaplı dokuyu gidermek amacı ile cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir.

Romatoid artrit hastalarının keten tohumu, balık ve zeytinyağı gibi esansiyel yağ asitleri alması iltihapları azaltacaktır. Kuşkonmaz, lahana,sarımsak, soğan,ananas ve yeşil çay bu hastalara özellikle önerilen gıdalardır.Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Hastalar ağrı ve iltihabı tetikleyen patates, domates, biber ve patlıcanlardan, trans yağlardan, kırmızı et ve süt ürünleri ile kızarmalardan, işlenmiş karbonhidratlar, şeker, alkol ve kafeinden uzak durması gerekmektedir.

Ağrıyı gidermek için ses ve lazer terapileri ve akupunktur tedaviler yapılabildiği gibi, fizik rehabilitasyon çalışmaları da faydalıdır. Yüzme, bisikler gibi ağır ve stresli aktiviler yapılmamalı, hafif egzersizler yapılmalıdır. Tuz, çamur, sıcak su tedavileri, parafin banyoları ve masaj sıkıntıları hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

Eklemlere sıcak ya da soğuk kompres uygulanabileceği gibi kafur, okaliptus, çam ve biberiye yağları haricen fayda sağlamaktadır. Sığla yağı ve zerdaçal hastalığı faydalı maddelerdir. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz