Reiki ve Tedavide Kullanımı

reikiReiki en yalın tanımıyla uygulayıcının sadece ellerini kullanarak vücudun değişik bölgelerinde dolaştırılmasıyla gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Tıp alanında ve diş hekimliğinde kullanılan bu yöntemlerde hekimin dinsel iyileştirme ya da enerjiyle iyileştirme yöntemini kullanması artık yadsınan bir metod olmaktan çıkmıştır. Enerji ile tedavi yöntemi vücutta bir uçtan diğer uca dokunma yoluyla tedavi yöntemidir. Çeşitli tıbbi alanlarda uygulan reiki enerji yönteminin özellikle cerrahi ve gebelik durumlarında tıbb egzersizlerle birlikte sağlığın korunması ve hastanın eziyet çekmeden toparlanmasına yardımcı olduğu ileri sürülmektedir. Manevi tedavi yöntemlerinin diğer örnekleri ise akupunktur, masaj ve geleneksel doğal özlü ilaçlardır.

Reikinin alternatif bir tıp metodu olduğu hususu günümüzde bazı çevrelerce kabul görmektedir. Reiki gibi merkezi bölgelere dokunarak yapılan masajla tedavi ve masaj terapisi, pek çok uzmanın yer aldığı bir toplantıda tartışılmış, bu yöntemlerin alternatif tıp olarak kabul edilmesi 1992’de Chantilly Repart’ta belirtilmiştir.

Reiki günümüzde alternatif tıp kabul edilmesi bir yana tamamlayıcı tıp olarak da değerlendirilmekte ve özellikle ABD’de birçok hastanede uygulanmaktadır.

“Reiki şifası tıbbi bir tedavi değildir. Gerekli izinleri almaksızın teşhis koymak, ilaç vermek ya da tıbbi tedavi uygulamak yasadışıdır. Gerekli belgeler olmadan akupunktur, moksibüsyon, masaj ve do-on kavramlarının kullanılmasına izin verilmemektedir. Ellerle hafifçe dokunmaya dayanan reiki şifası, hiçbir ilaç kullanımını gerektirmediği için herhangi bir sorun yaratabileceğini düşünmek güçtür. Bununla birlikte danışanınıza yakın bir ilgi göstermelisiniz ve tıbbi tedavi uygulamamalısınız. Doktora gitmenize gerek yok ya da ilaç almayın türünden cümleler sarf etmemelisiniz. Reiki hastalıklara yönelik bir tedavi değildir. Bununla birlikte kökler üzerinde etki göstererek hastalıkları iyileştirebilir.”

Reiki ile Tedavi Edilen Rahatsızlıklar

Reiki’nin her pozisyonu çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde iyi sonuçlar bırakan uygulamalar içermektedir.

İki elle gözlerin kapatıldığı 1. pozisyon, önemli salgı bezleri olan hipofiz ve hipotalamus ile göz, burun, sinüs boşluğu ve alın çakrasına ulaşmaktadır. Böylece katarakt ve glokom gibi göz problemleri, okumak ya da çok çalışmaktan oluşan göz yorulması, sinüs boşluğu sorunları, nezle, saman nezlesi, alerjiler, baş dönmesi, psikolojik dengesizlik ve stres gibi rahatsızlıklar, bu pozisyonda tedavi edilmektedir.

Ellerin şakaklara konduğu 2. pozisyon, iki beyin yarımküresini dengelemektedir. Bu pozisyonla beynin sol yarımküresinde konuşma, işitme ve akıl bölgesi ile sağ yarımkürede sezgi ve bilgelik noktalarına temas edilmektedir. Stres, baş ağrısı, konsantrasyon problemleri ve dengesizlik sorunları tedavi edilmektedir.

Ellerin kulakların üzerine konduğu 3. pozisyon ile iç ve dış kulaklara ulaşılmaktadır. Böylece bedenin tüm bölgelerine ve organlara etki edilerek kulak iltihabı, kulak uğuldaması ve çınlama, ağır işitme, baş dönmesi ve soğuk algınlığı gibi sorunlar tedavi edilmektedir.

Ellerin başın arkasına konduğu 4. pozisyon ile omirilik soğanı üzerinde önemli denge merkezi olan beyincik, kalp, dolaşım ve solunum sistemlerine etki edilmektedir. İnme, sinirsel hastalıklar, okuma yazma zorluğu, endişe ve korku halleri, denge bozuklukları, baş ağrıları, görme bozuklukları ve beyin omurgası zedelenmeleri bu pozisyonda tedavi edilmektedir.

Ellerin başın üzerine yerleştirildiği pozisyonda beyinde hareketle ilgili vücut fonksiyonlarını yöneten ve içinde önemli salgı bezleri hipofiz ve hipotalamusu barındıran noktalara ulaşılmaktadır. Bu pozisyonla felç, inme, sinirsel hastalıklar, korku ve endişe, baş ağrıları, gündüz ve gece ritmi bozuklukları, göz ağrıları, uyku bozuklukları, dengesizlik, gaz ve hasımsızlık, kasık krampları ve mesane problemleri tedavi edilmektedir.

Ellerin boynun sağına ve soluna konulduğu pozisyonda troit bezleri, gırtlak ve boğaz çakrasına ulaşılmakta, bu yolla soğuk algınlığı, troit bezi rahatsızlıkları, kilo fazlalılığı ya da azlığı, çarpıntı ve kalp ritm bozuklukları, yüksek ya da düşük tansiyon, kızgınlık ve hayal kırıklığı, psikolojik yutkunma zorluğu, kekemelik ve diğer konuşma bozuklukları tedavi edilmektedir.

Ellerin göğsün altına yerleştirildiği pozisyonda sağ el karaciğer ve safrakesesi, sol el dalak ve pankreas üzerinde bulunmaktadır. Bu pozisyonda karaciğer hastalıkları, hepatit, safrakesesi iltihapları, safra taşları, mide ve bağırsak ülseri, hazımsızlık, detoksikasyon (zehirlerden arınma), şeker hastalığı, depresyon, dengesizlik ve öfke, kansızlık ve kan hastalıkları, iltihaplar ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi sorunlar tedavi edilmektedir.

Bir elin göbeğin üstüne diğer elin göbeğin altına yerleştirildiği pozisyonda kadınlık ve erkeklik organlarına, kalın ve ince bağırsaklara, idrar yollarına ve mesaneye ulaşılmaktadır. Bu pozisyon, bağırsak ve hazım rahatsızlıkları, prostat hastalıkları, rahim, yumurtalık kanalı ve yumurtalık hastalıkları, refl ve menapoz rahatsızlıkları, mesane ve idrar yolu problemleri ve lenf tıkanıkları tedavi edilmektedir.

Ellerin kalbin üstüne konduğu pozisyonda kalp, kalp çakrası, bağışıklık sistemi için önemli olan timüs bezleri ve akciğerlere ulaşılmaktadır. Kalp rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları, bronşit, stres, heyecan, bağışıklık sistemi zayıflıkları ve lenf tıkanıklıkları bu pozisyonda tedavi edilmektedir.

Ellerin ensede birleştiği pozisyonda ise tutulmalar, stres, baş ağrıları, boyun omurgası zedelenmesi ve omuz ve ense ağrıları; ellerin böbrekler üzerinde birleştiği pozisyonda böbrek problemleri, sırt ağrıları, korku halleri, alerjiler ve saman nezlesi; ellerin kalça üzerinde birleştiği pozisyonda da sırt ağrıları, bel tutulması, siyatik ve kalça sorunları tedavi edilmektedir.

Nazmi Musal’a göre reikiyi diğer tedavi yollarından farklı yapan temel faktör basitliğidir. Manyetik veya zihinsel tedavi gibi enerji çalışmalarında uygulayıcı sürekli olarak ve hastadan ayrılmadan dikkatini enerji göndermeye odaklanmak zorundadır. Reikide ise başlangıçta tedaviye niyetlendikten ve elleri vücut üzerine koyduktan sonra uygulayıcının herhangi bir odaklanma yapmasına ihtiyaç olmaksızın enerji kendi uyumu içinde çekilmeye başlamaktadır.

Tüm bunların yanı sıra reiki bir alternatif tıp uygulaması olarak bünyesinde çeşitli farklılıkları da barındırmaktadır. Örneğin terapi amaçlı masaj ve reiki uygulaması arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Reiki ve tedavi amaçlı masaj arasındaki farklılıklar özellikle sonuçlarda görülmemektedir. Terapi amaçlı mesaj felsefesi de bir kişinin enerji ile iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Uygulayıcılar alıcılara nasıl ulaşacaklarının tekniklerini öğrenmektedir. Reikide öğrenim uyumlanma yoluyla sağlanırken terapide tekniklerin öğrenilmesi söz konudur. Reikide öğrenim üstatlar tarafından verilirken, terapik dokunuşta uzman uygulayıcılar görev almaktadır. Bunun dışında reiki de eller kişinin hep üzerindeyken, terapik mesajda eller enerjiyi göndermek için kişinin çevresinde dolaşmaktadır.

saglikal.com icin hazırlanmıştır

Yorum Yaz